JEDZIESZ NA WAKACJE? ZOBACZ BEZPŁATNIE JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Jeśli też chcesz robić takie zdjęcia jak ja, mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałam dla Ciebie 80 minutową, bezpłatną lekcję fotografii w której zdradzam Ci moje fotograficzne sekrety. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp do lekcji.

7 powodów dla których warto pojechać do Munduk – Bali

7 powodów dla których warto pojechać do Munduk? Zaraz Ci o nich opowiem! Po dwóch pełnych dniach spędzonych w Ubud z bólem serca żegnamy się ze wspaniałą obsługą oraz naszą Villą Padi Menari. Będziemy tęsknić, ale obiecujemy, że jeszcze kiedyś tutaj wrócimy! Nasz kierowca Nono, zabiera nas swoim vanem na północ Bali. Jako bazę wypadową wybraliśmy Munduk. Niewielką miejscowość położoną w górach, oraz Villę Dua Bintag, z przepięknym basem oraz widokiem na dżunglę.

7 powodów dla których warto pojechać do Munduk – Bali

Północ Bali jest jeszcze bardzo dziewicza, docierają tutaj nieliczni turyści. Większość jednak zatrzymuje się w Lovinie, bo tutaj są plaże, a Munduk jakoś wszyscy omijają. A szkoda, bo to przepiękne miejsce, prawdziwe, z duszą. Możemy tutaj połazić po balijskiej dżungli, wykąpać się w wodospadzie, podziwiać plantacje kawy, czy wschód słońca nad jeziorem Tamblingan. A do tego w drodze do Munduk, mamy co najmniej dwa miejsca, które na Bali obowiązkowo trzeba zobaczyć. Mam nadzieję, że 7 powodów w zupełności wystarczy, aby tutaj przyjechać 🙂

Jezioro Tamblingan Bali-1

Jezioro Tamblingan Bali-43

Co zobaczyć w Munduk-11

Prawdziwe Bali-2

Co zobaczyć w Munduk-13

Jezioro Tamblingan Bali-44

Prawdziwe Bali-3

Co zobaczyć w Munduk-15

Prawdziwe Bali-5

Co zobaczyć w Munduk-17

Prawdziwe Bali-1

Co zobaczyć w Munduk-18Co zobaczyć w Munduk-12

Tarasy ryżowe Jatiluwih

W drodze do Munduk koniecznie trzeba odwiedzić najpiękniejsze tarasy ryżowe Jatiluwih. Znajdują się one jakieś 2-2,5h od Ubud. Pola ryżowe są ogromne, więc dobrze jest zarezerwować sobie na nie więcej czasu. Jest kilka różnych tras do wyboru, najkrótsza to ok 1,5h pętelka. Ale równie dobrze można tam spędzić cały dzień. To są największe tarasy ryżowe na Bali. Przepięknie położone. Można je zwiedzać pieszo, ale równie dobrze, można wynająć rower i zrobić sobie rowerową przejażdżkę. Za wstęp na Tarasy płaci się jednorazowo IDR 40 000/os (za kierowce się nie płaci). W trakcie zwiedzania można zobaczyć wielu Balijczyków pracujących w polach! Widoki zapieraja dech w piersiach!

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-24

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-21

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-23

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-19

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-18

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-13

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-16

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-11

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-14

Tarasy Ryżowe Jalutiwig-6

Pura Ulun Danu Bratan

To drugi punkt warty zatrzymania się w drodze do Munduk. My zrobiliśmy oba te punkty w jedno popołudnie, ale warto wyjechać z Ubud zaraz po śniadaniu, wtedy będziecie mieli więcej czasu na tarasach ryżowych. Do Pura Ulun Danu Bratan dotarliśmy już przed samym zamknięciem. Liczyłam na magiczny zachód słońca, ale wyglada na to, że najpiękniejsze zdjęcie, które jest reklamówką Bali, jest niestety dziełem photoshopa, bo na taki zachód słońca w tym miejscu nie ma szans, słońce zachodzi za górami. Ponieważ byliśmy już późno, byliśmy tam praktycznie sami. Świątynia pięknie położona, niestety nic poza tym, ale ponieważ to wizytówka Bali, do tego po drodze, warto zobaczyć. Wstęp do świątyni płatny 50 000IDR.

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-6

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-10

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-7

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-3

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-9

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-4

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-12

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-8

Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-1Swiatynia -Pura Ulun Danu Buyan-5

Jezioro Tamblingan

W drugim dniu naszego pobytu w Munduk wybraliśmy się nad jezioro Tamblingan. Można dojechać samochodem bez najmniejszego problemu. Z naszej Villi Dua Bintang, to ok 25 minut drogi. Byliśmy tutaj dwa razy, po południu i wczesnym rankiem na wchód słońca. Zdecydowanie polecam tę drugą porę. Zresztą zamieszczę wam zdjęcia z jednej i drugiej wizyty, sami zdecydujecie 🙂 Nad jeziorem można nie tylko pospacerować, ale można też popływać skorupą. Sami nie próbowaliśmy, ale myślę że warto. Przy brzegu jest też budka z jedzonkiem, w razie potrzeby można się posilić.

Jezioro Tamblingan Bali-13

Jezioro Tamblingan Bali-8

Jezioro Tamblingan Bali-11

Jezioro Tamblingan Bali-10

Jezioro Tamblingan Bali-20

Jezioro Tamblingan Bali-41

Jezioro Tamblingan Bali-23-2

Jezioro Tamblingan Bali-28Jezioro Tamblingan Bali-27-2

Pura Hulun Danu Tamblingan

Świątynia, która znajduje się nad jeziorem Tamblingan. Niby taka zwykła, a miała w sobie coś magicznego. Nie wiem, może fakt, że pierwszego dnia kiedy tam przyjechaliśmy trafiliśmy akurat na modlitwy. Podjechała grupka Balijczyków busikiem i spędzili tam dobrą godzinę modląc się i śpiewając. Kiedy przyjechaliśmy drugiego dnia, słonko dopiero wstawo. Kiedy wzeszło nad górami i zarzuciło swoje promyki na świątynię wydała jeszcze piękniejsza i bardziej magiczna niż dzień wcześniej. Zdecydowanie polecam wstać o 5:00 rano i zjechać tutaj na dół, żeby pobyć w tym miejscu o wschodzie słońca.

Jezioro Tamblingan Bali-26

Jezioro Tamblingan Bali-16

Jezioro Tamblingan Bali-6

Jezioro Tamblingan Bali-15

Jezioro Tamblingan Bali-5

Jezioro Tamblingan Bali-42

Jezioro Tamblingan Bali-39

Jezioro Tamblingan Bali-37

Jezioro Tamblingan Bali-35Jezioro Tamblingan Bali-33

Wodospady w Munduk

Ponieważ Munduk leży w górach, wodospadów jest tam całkiem sporo. Tereny idealne na spacery. Dłuższe, lub krótsze. Bardzo łatwe lub bardzo trudne. Każdy znajdzie coś dla siebie. W sumie w Munduk znajduje się 5 najczęściej odwiedzanych wodospadów. Największy z nich to Bunyuatis Waterfall. Jest najdalej położony i do właśnie do niego prowadzi najbardziej niebezpieczna droga, w związku z czym trafia tu najmniej osób. Ale też podobno jest najpiękniejszy. My wybraliśmy spacer do Golden Valley Waterfall. Droga do niego jest krótka, nie całe 10 minut z głównej drogi przez bananowy busz. Co ciekawe, mimo iż wodospad znajduje się tak blisko drogi, też praktycznie nikt go nie odwiedza. Przy wodospadzie jest Eco Caffe, możecie odpocząć i napić się kawki 🙂

Wodospady w Munduk-2

Wodospady w Munduk-3

Wodospady w Munduk-1

Hortensjowe pola – Munduk

To chyba jedno z moich największych zaskoczeń na Bali. To, że uprawia się tam ryż, czy kawę – wiedziałam, ale że niemal całe Munduk porośnięte jest niebieskimi hortensjami o tym nie miałam pojęcia. I pewno bym się nie dowiedziała, gdybyśmy pewnego dnia nie pobłądzili i nie wjechali w jedną z bocznych uliczek, z której rozprzestrzeniały się takie oto widoki. Jedno czego nie jestem pewna, to to czy te hortensje kwitną tam przez cały rok, czy tylko w jakichś wybranych porach. My byliśmy w październiku, więc proszę na mnie nie krzyczeć, jak będziecie w maju i hortensji nie będzie 🙂

Pola hortensji Bali-4

Pola hortensji Bali-3

Pola hortensji Bali-2

Pola hortensji Bali-1

Nocleg w Villa Dua Bintang

Villa, jak villa, ale ten basen! Jeśli będziecie się tutaj wybierać, koniecznie na minimum dwie noce. Bo jedna to wam tak szybko minie, że nawet nogi w basenie nie zanurzycie. Tym bardziej, że pewno przyjedziecie tutaj już wieczorkiem, po ciemku tak jak my. Szkoda byłoby znowu rano wyjechać i nawet nie zrelaksować w tym miejscu. Villa poza tym, że ma niesamowity basen oraz przepiękny widok z pokoi, ma też pyszną kuchnię. Jadłam tam najlepsze banany w cieście na śniadanie. Jeśli będziecie mieć chwilę czasu można sobie zrobić tam kurs gotowania. Nam już zabrakło czasu, ale jeśli kiedyś bym tam wróciła to kurs zrobiłabym na pewno. Cena za nocleg w Villa Dua Bintang to 45 euro za pokój ze śniadaniem dla 2 osób. Tutaj możecie zarezerwować ville na bookig: Villa Dua Bintang

Gdzie nocowac w Munduk-13

Gdzie nocowac w Munduk-24

Gdzie nocowac w Munduk-8

Gdzie nocowac w Munduk-5

Gdzie nocowac w Munduk-21

Gdzie nocowac w Munduk-12

Gdzie nocowac w Munduk-3

Gdzie nocowac w Munduk-22

Gdzie nocowac w Munduk-20

Co-Zobaczyć-w-Munduk-30

Gdzie nocowac w Munduk-1

Informacje praktyczne Munduk – Bali

  • Do Munduk najlepiej dostać się wraz z kierowcą, to najbardziej popularna forma zwiedzania Bali.
  • Z Ubud na Tarasy Jalutiwih trzeba liczyć ok 2-2,5h. Z Tarasów do świątyni Pura Ulun Danu Bratan ok 30minut. Ze światyni do Villa Dua Bintang ok 1,5-2h. (wiem, ze mapa google mówi coś innego, dlatego podaje wam rzeczywisty czas przemieszczania się po Bali) z Villa Dua Bintag do jeziora Temblingan ok 25minut)
  • Wstęp na Tarasy ryżowe Jalutiwih – 40 000IDR od osoby (za kierowce nie płacicie) – przeznaczcie min 3h na to miejsce!
  • Wstęp do świątyni Pura Ulun Danu Bratan – 50 000IDR. Jeśli będziecie późnym popołudniem tak jak my, macie szansę na spacer niemal w samotności po tym miejscu.
  • Nocleg w Villa Dua Bintang – cena 45 euro za noc. Polecam zostać min na 2 noce, żeby poczuć klimat miejsca. Jedzenie w warungu przy villi ok 50 000 IDR za obiad i 20 000IDR za świeży sok.

Zobacz nasz film z Bali!

To jedno z tych miejsc na świecie, do którego można wracać bez końca. Kocham zapach tego miejsca, relaksującą muzykę, bogatą w smaki kuchnię, oraz życzliwy uśmiech balijczyków. 7 powodów dla których warto pojechać do Munduk – Bali

Spodobał ci się artykuł: 7 powodów dla których warto pojechać do Munduk – Bali?

Bali jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. Najlepiej jeśli zaczniesz czytać od Planu Podróży. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku.Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

 

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com