Las Coloradas – różowe jeziora w Meksyku

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Las Coloradas – różowe jeziora w Meksyku to szczególne miejsce do odwiedzenia. Obszar ten jest wykorzystywany do produkcji soli, co tworzy różne, kolorowe jeziora, od niebieskich, przez blado różowe, pomarańczowe, aż po intensywnie różowe. Różowy kolor jest wynikiem barwnika wytwarzanego przez czerwony plankton i maleńkie skorupiaki zamieszkujące wody laguny. Ich intensywność zależy od tego jak długo leżakuje w nich sól. Im dłużej tym kolor jest bardziej różowy. Gdy woda paruje, organizmy te stają się bardziej skoncentrowane, co dodatkowo wyostrza różową barwę jeziora. 

Las Coloradas – różowe jeziora w Meksyku – czy warto się tam wybrać?

Przed wyjazdem czytałam wiele opinii na temat tego miejsca. Od wielkich ochów i achów po opinie typu beznadzieja, strata czasu, jeziora wcale nie są różowe itd. Jak zawsze, żeby sobie wyrobić własne zdanie postanowiliśmy pojechać i sprawdzić czy różowe jeziora są faktycznie różowe czy nie. Do Las Coloradas wybraliśmy się w najbardziej słoneczny dzień jaki mieliśmy w Valladolid, bo w tym tkwi cały sukces zobaczenia różowego koloru. Ponieważ chmury pędziły po niebie jak szalone raz mieliśmy pełnię słońca raz zachmurzone niebo. I już teraz wiem, skąd ten podział w opiniach. Kiedy świeciło słońce kolor był faktycznie intensywnie różowy, kiedy tylko słońce zachodziło za chmury czar pryskał. Stąd rozczarowanie osób, które przybywają tutaj w pochmurny dzień. Natomiast w słońcu kolor jest różowy i to na maxa!

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Ile kosztuje zwiedzanie Las Coloradas

Warto wiedzieć, że zbiorniki są własnością prywatną fabryki soli, a obszar na którym się one znajdują jest rezerwatem przyrody. Wstęp jest oczywiście płatny i są dwie możliwości. Pierwsza z nich to zobaczenie dwóch pierwszych różowych zbiorników i wtedy wstęp kosztuje 300 MXN od osoby. Druga opcja to safari specjalnym samochodem po dużo większym obszarze zbiorników. Jednak ta opcja już jest dużo droższa i kosztuje ok 900 MXN. Decyzja należy do Was, którą opcję wybierzecie. My wzięliśmy pierwszą i nie ukrywam, że miałam lekki niedosyt. Natomiast pytanie czy robiąc safari samochodem zobaczymy dużo więcej? W cenie podstawowego biletu mieliśmy przewodnika. Niestety nie mówił on w ogóle po angielsku i tak trochę się zastanawialiśmy po co on z nami idzie. Jak się później okazało przewodnicy są głównie od pilnowania, żeby nie wchodzić przypadkiem do wody, bo to niszczy plankton, oraz aby nie iść dalej niż wyznaczony do tego obszar, no i przede wszystkim, aby nie latać dronem, bo mimo iż jest to zabronione i tak wiele osób tego zakazu nie przestrzega. 

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Kiedy najlepiej oglądać różowe zbiorniki?

Jeśli będziecie się tutaj wybierać i chcecie zobaczyć jeziora w najintensywniejszych kolorach to pamiętajcie, aby być tutaj po pierwsze w słoneczny dzień a po drugie w samo południe. Wtedy promienie światła wydobywają z wody najpiękniejsze kolory. 

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Gdzie zobaczyć flamingi w Las Coloradas?

Zacznijmy od tego, że raczej nie zobaczysz ich w różowych zbiornikach (albo przynajmniej my ich tam nie widzieliśmy). Myślę, że tam po prostu stężenie soli jest dla nich za duże. Zatem gdzie ich szukać. Flamingi brodzą sobie w wodzie, kilka kilometrów dalej w Parku Ría Lagartos. Aby się tam dostać trzeba wykupić wycieczkę z przewodnikiem, która kosztuje 400 MXN od osoby. W cenie jest obserwacja flamingów, maseczka w naturalnym spa, naturalne fish-spa i kąpiel w morzu. Teoretycznie wystarczy pojechać samochodem wzdłuż drogi i można te rzeczy zrobić samemu, ale dowiedzieliśmy się, że wstęp do parku jest tylko z przewodnikiem. Czy to prawda, nie wiem. Ale nam ta wycieczka bardzo się podobała. Mieliśmy super przewodnika, który dobrze mówił po angielsku i spędziliśmy z nim miłe 2 godziny.

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Co zobaczyć w okolicy poza Las Coloradas?

Jeśli już przyjedziecie tutaj taki kawał drogi, to bez sensu byłoby zobaczyć tylko same różowe jeziora. Albo zróbcie tę samą wycieczkę co my, albo jeśli budżet Wam pozwoli wynajmijcie sobie łódkę w miejscowości rybackiej Rio Lagartos i popłyńcie w poszukiwaniu aligatorów i flamingów. Najlepiej taką wycieczkę robić po południu, tak aby zahaczyć o zachód słońca. Wtedy też koniecznie zarezerwujcie sobie tam nocleg.

Rozowe jeziora na Jukatanie w meksyku

Spodobał ci się artykuł: Las Coloradas – różowe jeziora w Meksyku?

A Meksyk jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com