Najpiękniejsze cenoty w Meksyku na Jukatanie – które warto zobaczyć?

Cenoty w Tulum

Najpiękniejsze cenoty w Meksyku na Jukatanie – które warto zobaczyć? Jeśli wybierasz się na Jukatan zapewne wiesz już, że znajduje się tam kilka tysięcy cenot! Niektóre z nich są ukryte dziesiątki metrów pod ziemią, a inne można znaleźć na powierzchni ziemi. W krystalicznie czystej wodzie można dać nurka i oglądać mieszkające tam żyjątka. No i teraz pytanie, które z tych cenot warto odwiedzić? Ale zanim odpowiem Wam na to pytanie, być może wiele z Was zastanawia się, co to jest tak naprawdę ta cenota?

Co to jest cenota? 

Cenota to jaskinia lub basen wypełniony słodką wodą, która jest zwykle filtrowana przez wapienne podłoże skalne. Cenoty były świętymi miejscami dla Majów, ponieważ wierzyli, że jest to wejście do podziemi. Podziemia to królestwo zmarłych i jeden z trzech światów, w których żyją ich bogowie. Cenoty były następnie wykorzystywane do składania ofiar, czasami nawet ofiar z ludzi. Na szczęście to już odległa przeszłość! W cenotach pływają ryby, a czasem nawet żółwie, ponoć mogą się też zdarzyć krokodyle! Coś, co również często widuje się w cenotach, to to, że korzenie roślin tworzą metrowe liny, aby dotrzeć do wody. 

Cenoty w Meksyku

Jak powstały cenoty? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofamy się w czasie bardzo daleko. Dokładnie około 66 milionów lat temu. Wyobraź sobie, że nagle na niebie pojawiła się wielka kula ognia, a chwilę później w ziemię uderza meteoryt. To uderzenie meteorytu, szacowane na około 15 kilometrów średnicy, oznacza początek epoki lodowcowej i koniec dinozaurów i spowodowało ono zmianę skorupy ziemskiej. Skała na Jukatanie jest bardzo twarda, ale spowodowało to pęknięcia i szczeliny w warstwach gleby. Zaczęła tu przepływać woda, a erozja stworzyła całe systemy tuneli pod tą twardą warstwą skały. Dlatego cenoty są prawie zawsze dużo większe niż widać to z góry. 

Cenoty ktore warto zobaczyc

Ile cenot trzeba zobaczyć na Jukatanie?

No właśnie, oto jest pytanie. Cenot jest tak ogromnie dużo, że w którymś momencie dostajemy kręćka i się zastanawiamy, ile w efekcie końcowym trzeba ich zobaczyć? Generalnie wszystko zależy od tego po co jedziesz do cenoty. Chcesz po prostu zobaczyć kilka z nich, zrobić zdjęcia na pamiątkę z podróży, czy chcesz po prostu orzeźwić się po długim i gorącym dniu. Jeśli to pierwsze, to w zupełności wystarczą ci 3-4 różne cenoty. Jeśli to drugie, to możesz zwiedzać ile chcesz, tylko wtedy wybieraj te mniej znane i zatłoczone. Wtedy też będzie Cię to mniej kosztować. 

Co to sa cenoty

Najpiękniejsze cenoty na Jukatanie w Meksyku

Specjalnie na potrzeby bloga zobaczyliśmy kilka różnych cenot tak, aby wybrać te najbardziej interesujące. Jak się domyślasz, nie wszystkie cenoty są warte odwiedzin, jedne są zbyt turystyczne inne mało ciekawe. Wybraliśmy te, które wg nas były najfajniejsze.

1. Cenota Taak Bi Ha

To chyba nasza ulubiona cenota na Jukatanie. Znajduje się ona w pobliżu bardzo słynnej cenoty Dos Ojos, którą odwiedza tłumy turystów. Cenota Taak Bi Ha jest mniejsza, ale bardzo urocza. No i przez to, że jest mało znana praktycznie w ogóle nie ma tam ludzi. My byliśmy jakoś przed południem i spotkaliśmy jedną parę z Ameryki i w sumie spędziliśmy tam chyba z dwie godziny na rozmowach, snurkowaniu, pływaniu i robieniu fotek. Przez to, że woda ma różne głębokości łatwo można sobie przycupnąć gdzieś na kamieniu i po prostu posiedzieć w wodzie. A i temperatura wody była bardziej przyjemna niż w cenotach w Valladolid. Przynajmniej takie miałam odczucie. W tej cenocie też można nurkować. Wstęp do niej kosztuje 350 MXN i znajduje się ona ok 22 km od Tulum. Trzeba mieć samochód, aby do niej dojechać. Przez ostatnie 3 km droga jest nieutwardzona i mocno wyboista, ale da się przeżyć.

Cenoty nurkowanie

2. Cenota Xcanahaltun

Również mało znana i do tego bardzo piękna cenota. Zupełnie inna niż Sac-Aua. Jej kopuła jest pełna stalagmitów, które tworzyły się przez lata, a na jej ścianach można zobaczyć stalaktyty, które z czasem utworzyły kapryśne formacje, które zrobią na Tobie wrażenie. Na górze znajduje się otwór, przez który wpada światło słoneczne, odbijając krystalicznie czystą wodę o zielonkawym odcieniu. Ma ona około 90 metrów szerokości, a jej wody są zróżnicowane pod względem głębokości. Ta cenota znajduje się około pół godziny drogi od Valladolid.

Ktore cenoty zobaczyc w Meksyku

3. Cenota Suytun 

To chyba najbardziej popularna i najczęściej fotografowana cenota na Jukatanie. Nie bez powodu zresztą. Ona jest naprawdę magiczna! Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcie z tego miejsca zamarzyłam tam pojechać i też takie zrobić. Nie ma się zatem czemu dziwić, że cenota z miejsca do kąpieli i pływania zamieniłą się w jeden wielki pan fotograficzny 🙂 Każdy chce tutaj zdjęcie i to najchętniej bez miliona ludzi dookoła. Cenota rozwiązała to w ten sposób, że aby zrobić sobie zdjęcie trzeba ustawić się w kolejce. Często nie małej. Ale dzięki temu każdy ma swoje dwie minuty i może zrobić kilka magicznych ujęć. Jeśli nie chcecie stać w kolejce i mieć tego wrażenia, że przyjechaliście tu tylko po jedną fotkę i uciekacie stąd jak najszybciej to polecam być tutaj 20-30 minut przed otwarciem. My byliśmy jakieś 10 minut przed otwarciem (mogliśmy od razu wejść do środka) i zarazem z nami były tylko dwie pary, więc mieliśmy całą cenotę praktycznie dla siebie. Patrząc z perspektywy fotografa, dla mnie to była najpiękniejsza cenota, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli ktoś tam stoi godzinę w kolejce do zdjęcia, to ten czar może prysnąć. 

Najpiekniejsze cenoty na Jukatanie

4. Cenota SAC-AUA

Znajduje się ona około pół godziny jazdy od centrum Valladolid. Aby się do niej dostać warto mieć samochód. To nieduża cenota z wysepką na środku. Dookoła jest piękna przejrzysta woda, po której można pływać kajakiem. Dodatkowo obok centy jest też piękna jaskinia. Warto kupić bilet który będzie obejmował wejście do cenoty, kajaki oraz przewodnika po jaskini. To bardzo mało znana cenota, więc szanse, że będziecie tam sami są bardzo duże.

Gdzie zobaczyc cenoty w Meksyku

Najpopularniejsze cenoty na Jukatanie

Oczywiście na Jukatanie jest całe mnóstwo innych cenot, równie pięknych, ale też bardzo popularnych. A co się z tym wiąże zatłoczonych. Żadnej z poniższych nie wiedzieliśmy, ale były na naszej liście. Więc polecam się im przyjrzeć. Być może Was czymś zainteresują, lub będą na Waszej trasie.

1. Cenota Dos Ojos 

Cenota Dos Ojos oznacza po hiszpańsku „dwoje oczu”. Ma ona taką nazwę, ponieważ przypomina dwoje oczu. Są to tak naprawdę dwie cenoty z pierścieniem niebieskiej wody z wyspą pośrodku. Woda w cenocie Dos Ojos jest niezwykle przejrzysta i jest to jedna z fajniejszych cenot do robienia pięknych zdjęć. Pod tą cenotą znajduje się cała sieć tuneli i jaskiń, co dla doświadczonego nurka jest fantastycznym miejscem do nurkowania. Cenote Dos Ojos znajduje się 20 kilometrów na północ od Tulum po drodze do Playa del Carmen 

2. Cenota Samula 

Ta cenota znajduje się pod ziemią, a na samym szczycie jaskini znajduje się otwór, przez który świeci promień światła słonecznego. Ten promień słońca sprawia, że ​​Samula jest niesamowicie piękna i wyjątkowa. Spróbuj więc zaplanować wizytę w słoneczny dzień. Warto wiedzieć, że z biletem wstępu do Samuli możesz również odwiedzić Cenote X’kekén. W tej cenocie znajdziesz bardzo duże stalaktyty. Cenote Samula znajduje się 7 km od Valladolid 

3. Cenota Oxman 

Mniej znany, ale z pewnością nie mniej piękny jest Cenote Oxman. Ta cenote wygląda trochę jak Cenote Ik Kil, tylko Cenota Oxman jest nieco mniejsza i też mniej zatłoczona. Wiele korzeni drzew przedostało się do wody przez otwór na szczycie. Wskocz do wody z liną i ciesz się całym pięknem Cenoty Oxman. Uwaga: jeśli podążasz za nawigacją przez Google Maps, możesz zjechać zbyt wcześnie. Zjedź dopiero gdy zobaczysz znak Cenote Oxman. 

4. Cenota Calavera 

To zupełnie inna cenota niż reszta cenot na tej liście. Cenota Calavera jest znacznie mniejsza, i tak naprawdę jest to dziura w ziemi, do której można wskoczyć. Po wejściu do wody możesz odkryć więcej cenoty. „Calavera” to hiszpańskie słowo oznaczające „czaszkę”, ale nie martw się, w tej cenocie nie znajdziesz żadnych ludzkich szczątków. Nazwa pochodzi od kształtu cenoty z jedną dużą dziurą przypominającą usta i dwiema mniejszymi dziurkami przypominającymi oczy. Wokół cenoty znajdują się leżaki, na których można odpocząć między pływaniem. Ta cenota znajduje się 3 km od Tulum Pueblo .

Co musisz wiedzieć wybierając się do cenot:

  • Praktycznie wszystkie cenoty otwarte są od 9:00 zwykle do 17:00. Jeśli chcecie zaznać w nich ciszy i prywatności to warto być, albo z samego rana, albo godzinę przed zamknięciem. My byliśmy zwykle zaraz po otwarciu i poza nami praktycznie nikogo nie było. 
  • Pamiętaj, że wchodząc do każdej cenoty trzeba wziąć prysznic, aby zmyć z siebie ewentualny krem z filtrem UV, który jest niebezpieczny dla żyjątek zamieszkujących cenoty.
  • W wielu cenotach obowiązkowe są kamizelki ratunkowe obowiązkowe. Ponieważ w ostatnich latach doszło do wielu incydentów, w niektórych z nich nie unikniesz ich założenia nawet jeśli jesteś dobrym pływakiem. 

Spodobał ci się artykuł: Najpiękniejsze cenoty w Meksyku na Jukatanie – które warto zobaczyć?

A Meksyk jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com