JEDZIESZ NA WAKACJE? ZOBACZ BEZPŁATNIE JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Jeśli też chcesz robić takie zdjęcia jak ja, mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałam dla Ciebie 80 minutową, bezpłatną lekcję fotografii w której zdradzam Ci moje fotograficzne sekrety. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp do lekcji.

Seszele czy Malediwy?

Seszele czy Malediwy? Oto jest pytanie! Po powrocie z Seszeli najczęściej słyszane od Was pytania to: Ile kosztuje wyjazd na Seszele? (o tym pisałam wam tutaj) oraz Gdzie nam się bardziej podobało: na Seszelach czy na Malediwach? No i powiem wam tak, dość trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem. Wszystko zależy od tego jakie czynniki weźmiemy pod uwagę. Dlatego wybrałam dla was kilka  czynników, które wg mnie mają duży wpływ na podjęcie decyzji. Postaram się każdy z nich opisać oddzielnie, żebyście sami zdecydowali co na waszym urlopie jest dla was ważniejsze. No to lecimy!

Plaże – gdzie ładniejsze? 

No bo to chyba dla większości z was będzie głównym wskaźnikiem. Oba miejsca znajdziemy na liście najpiękniejszych plaż na świecie, więc dobra wiadomość jest taka, że faktycznie i tu i tu są one bajeczne i rajskie. Ale gdyby już się bardziej czepiać np. kolorów wody, miękkości piasku, ilości i kształtu palm to sprawa wygląda następująco: Na Malediwach gdzie człowiek nie popatrzy tam lazury biją po oczach a biel piasku potrafi totalnie człowieka oślepić. Palmy co kawałek zwisają do wody, nie ma glonów, wysokich fal i można dosłownie wszędzie się wylegiwać.

Na Seszelach sprawa aż tak kolorowo nie wygląda, lazurowych plaż trzeba się trochę naszukać. Piasek biały jak mąka widzieliśmy może na dwóch plażach. Palmy zwisającej do wody szukałam przez dwa tygodnie i znalazłam tylko jedną, do tego była obeschnięta. O leżeniu w wodzie, tak, żeby nas fale nie zabiły to można praktycznie zapomnieć ( ale może to była kwestia pory roku). Tutaj najpiękniejsze plaże jakie znaleźliśmy na Seszelach, a poniżej Malediwy. Tak wiec jak dla mnie 1:0 dla Malediwów.

Sun Aqua Vilu Reef-12

Sun Aqua Vilu Reef-14

Sun Aqua Vilu Reef-9

Malediwy-57

Malediwy-53

Nilandhoo – wizyta w Filitheyo-10

Nilandhoo – wizyta w Filitheyo-17

Nilandhoo Sand Bank-6

Malediwy Nilandhoo-70-2

Nilandhoo BBQ bezludna wyspa-15

Atrakcje na miejscu – Seszele czy Malediwy?

Mimo iż jedne i drugie wyspy należą do typowo wypoczynkowych destynacji, przyznam szczerze, że ani na Malediwach ani na Seszelach się nie nudziliśmy. Gorzej, my w żadnym z tych miejsc nie leżeliśmy plackiem na plaży więcej niż pół godziny. I to nie dlatego, że słońce dawało, po prostu było tyle rzeczy do robienia że szkoda nam było czasu na nic nie robienie. I tak na Malediwach można bez końca odwiedzać inne wysepki, te zamieszkałe przez lokalesów jak i te bezludne. Nurkowanie, snurkowanie bez ograniczeń i limitów, wypady na nocne łowie, poszukiwanie delfinów, pływanie z mantami, wycieczki do luksusowych hoteli, sporty wodne.

Na Seszelach natomiast jest zdecydowanie bardziej zielono, Seszele to nie tylko plaże to przede wszystkim bujna zieleń. To wspaniałe lasy palmowe, busze, można po nich spacerować całymi dniami, odkrywając przy tym puste plaże. Oczywiście tak samo jak na Malediwach można robić nieskończoną ilość wycieczek na inne wysepki, bezludne, prywatne. Takie które są zamieszkiwane przez żółwie oraz takie z ogromną ilością ptactwa. Też możemy nurkować, snurkować, pływać kajakami, oraz uprawiać wszystkie inne możliwe sporty wodne. Dlatego tutaj za aktywność ode mnie 1 punkt dla Seszeli, bo wg mnie jest więcej możliwości oraz trekkingów dla tych którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu. Czyli mamy remis 1:1 🙂

Seszele czy Malediwy-1

Seszele czy Malediwy-2

Seszele czy Malediwy-3

Seszele czy Malediwy-4

Seszele czy Malediwy-13-4

Seszele czy Malediwy-13-5

DCIM100GOPROGOPR2473.JPG

Seszele czy Malediwy-13-2

Seszele czy Malediwy-13-3

Nurkowanie – gdzie są ładniejsze rafy na Seszelach czy na Malediwach?

Tutaj nie będę się jakoś specjalnie rozpisywać. Na Malediwach jest zdecydowanie bardziej kolorowy świat podwodny. Na Seszelach cała rafa jest obumarła, na początku myśleliśmy, że tylko przy Mahe, bo tam w 2012 wyspę nawiedziły gorące prądy, które zasiały totalne spustoszenie Ale później wybraliśmy się na snurkowanie w pobliżu wysepek takich jak Coco Island, Felicite czy Big Sister, ale tam też szału nie było. Tak więc tutaj zdecydowanie duży plus dla Malediwów. Malediwy wychodzą na prowadzenie: 2:1! Robi się gorąco 🙂

DCIM101GOPROGOPR1997.JPG

DCIM101GOPROGOPR2078.JPG

Malediwy Nilandhoo-72

 

Malediwy Nilandhoo-71

Malediwy Nilandhoo-85

Malediwy Nilandhoo-74

Malediwy Nilandhoo-87

Malediwy Nilandhoo-75

Malediwy Nilandhoo-77

Malediwy Nilandhoo-81

Malediwy Nilandhoo-79

Malediwy Nilandhoo-82

Bezpieczeństwo – gdzie jest bezpiecznie?

Zarówno na Seszelach jak i na Malediwach czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Nawet przez chwilę nie mieliśmy wrażenia że coś nam może grozić. Natomiast w związku z tym, że jestem aktywna na wielu grupach podróżniczych zrobiłam mały research w tej kwestii. Po naszej przygodzie z Zanzibarem temat bezpieczeństwa jest dla nas numerem jeden, ale też zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy się opierać jedynie na naszych doświadczeniach. Z mojego badania wnika że na Seszelach zdarza się dużo więcej niemiłych sytuacji niż na Malediwach dlatego kolejny punkt leci na konto Malediwów. Malediwy wychodzą zdecydowanie na prowadzenie 🙂  3:1

Sun Aqua Vilu Reef-68

Sun Aqua Vilu Reef-51

Sun Aqua Vilu Reef-46

Sun Aqua Vilu Reef-24

Sun Aqua Vilu Reef-16

Ceny – gdzie jest drożej? na Seszelach czy na Malediwach?

Wg mnie są bardzo porównywalne, w jednym i drugim miejscu można wydać fortunę i tak samo można mieć wakacje życia za niewielkie pieniądze. O cenach na Seszelach możecie poczytać tutaj: Ceny na Seszelach. Nasz wynik 4:2. Czy Seszele mają jeszcze szansę?

Sun Aqua Vilu Reef-18

Schermafbeelding 2017-04-26 om 22.13.35

Malediwy-91

Malediwy-90

Malediwy Nilandhoo-51

Jedzenie – gdzie jest lepsze jedzenie, na Seszelach czy an Malediwach?

Im więcej podróżujemy tym większą uwagę przywiązujemy do jedzenia. Bo nawet najpiękniejsze widoki nie zrekompensują nam złego samopoczucie po kiepskim obiedzie za który zapłaciliśmy jak za zboże. Takie uczucie mieliśmy trochę na Malediwach. W resorcie ceny kolacji takie, że człowiek oczekuje orgazmu kulinarnego na miarę co najmniej jednej gwiazdki Michelin, a tu kupa. Ani zachwytu, ani oklasków, o orgaźmie nawet nie wspominając. Do tego będąc w takim resorcie jesteśmy skazani na jedzenie tam i żadnej ucieczki nie ma.

Sytuacja inaczej wyglada na Seszelach. Jedzenie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Kreole potrafią bawić się smakami. Kuchnia zdecydowanie bardziej wpasowała się w nasze kubki smakowe. Nie wspominając o tym, że można zjeść dobrze nawet za kilkanaście złotych i nawet będąc w drogim hotelu nie jesteśmy skazani na jedzenie w nim. Pamiętajcie jednak, że sprawa dobrego jedzenia na Seszelach wcale nie jest taka oczywista, dlatego przygotowaliśmy dla was listę z najlepszymi miejscówkami jakie udało nam się tam znaleść. Za jedzenie duży plus dla Seszeli i tym samym mamy wynik 4:3!

Seszele najlepsze restauracje-4

Seszele najlepsze restauracje-3

Seszele najlepsze restauracje-6-2

Seszele najlepsze restauracje-11

Seszele najlepsze restauracje-15

Seszele najlepsze restauracje-14

Seszele najlepsze restauracje-13

Seszele najlepsze restauracje-12

Seszele najlepsze restauracje-9

Seszele najlepsze restauracje-13-2

Ludzie i ogólna atmosfera na Seszelach oraz na Malediwach.

Może nie dla wszystkich ten czynnik jest ważny w podróży. Dla nas bardzo, bo zawsze staramy się jak najwięcej czasu spędzać z lokalnymi. Poznawać ich życie bardziej od środka. Na Malediwach można tego doświadczyć na wyspach lokalnych, gdzie wszyscy witali nas miło i z uśmiechem, jednak nie udało nam się nawiązać jakichś głębszych rozmów. Na Seszelach natomiast mieliśmy wrażenie, że ludzie są jeszcze bardziej mili, uśmiechnięci, szczerzy i tam czuliśmy się praktycznie jak w domu.Udało nam się nawiązać kilka bliższych znajomości, do tego stopnia, że nie możemy się doczekać powrotu. To jednak nie dotyczy wszystkich wysp, tylko La Digue. To ona skradła nasze serce pod tym względem. I tym samym mamy wynik 4:4. No to wam pomogłam 🙂 ale ale…mam jeszcze dla was ostatniego asa w rękawie 🙂

Spożywanie alkoholu na Seszelach oraz na Malediwach.

Dla nas to nie jest czynnik, który kiedykolwiek zaważyłby o wyborze kierunku urlopu, ale być może dla wielu osób to będzie kropka nad i…Na Malediwach poza resortami jest całkowity zakaz spożywania alkoholu, również nie można go wwozić ze sobą na wyspy. Na Seszelach Takamaka leje się strumieniami i można pić do woli 🙂 Nawet ja, pijok od siedmiu boleści, przywiozłam ze sobą 3 butelki Takamaki, tak mi zasmakowała 🙂

Seszele najlepsze restauracje-6-2

Seszele najlepsze restauracje-5

Sun Aqua Vilu Reef-68

Sun Aqua Vilu Reef-28

Standard luksusowych hoteli – Malediwy VS Seszele

Dosłownie 5 minut przed publikacją tego posta uświadomiłam sobie, że zapomniałam o jednej ważnej kwestii. Standardu luksusowych hoteli oraz ich stosunku ceny do jakości. Tak się złożyło, że mieliśmy przyjemność przebywać zarówno na Malediwach jak i na Seszelach po 3 dni w pięciogwiazdkowych hotelach. Na Malediwach jest nieporównywalnie większy wybór w tego typu hotelach i mam też wrażenie, że tam cena do jakości jest zdecydowanie bardziej adekwatna niż na Seszelach. Bardzo możliwe, że jest to spowodowane tym, iż na Seszelach można by na palcach policzyć takie naprawdę odjechane hotele a na Malediwach chyba nikt nawet nie wie ile ich tak naprawdę jest. Tak więc jeśli ktoś waha się między tymi dwoma kierunkami i planuje swój pobyt w 5 gwiazdkowych hotelach to tylko i wyłącznie Malediwy! Nasz film z hotelu Sun Aqua Villu Reef Malediwy oraz z Hotelu Hilton Noortholme.

Sun Aqua Vilu Reef-23

Sun Aqua Vilu Reef-5

Nilandhoo – wizyta w Filitheyo-2

Nilandhoo – wizyta w Filitheyo-35-2

Malediwy Nilandhoo-55

Luksusowy Hotel Na Seszelach-49

Luksusowy Hotel Na Seszelach-41

Luksusowy Hotel Na Seszelach-52

Luksusowy Hotel Na Seszelach-34

Luksusowy Hotel Na Seszelach-22

Podsumowanie – Malediwy czy Seszele?

Tak więc kochani, wybór należy do was 🙂 Tak naprawdę, koniecznie i absolutnie musicie zobaczyć oba archipelagi, bo oba są niesamowite, niezwykłe i każdy jest inny na swój sposób. Pytanie tylko w jakiej kolejności 🙂 Tutaj mogą wam przyjść z pomocą różne sezony w których najlepiej udać się w powyższe miejsca. Na Seszele najlepiej wybrać się od lutego do października, a na Malediwy od listopada do kwietnia.

A jeśli jesteście ciekawi naszej opinii, gdybyśmy mieli dziś do wyboru dwa bilety jeden na Seszele, drugi na Malediwy, to który byśmy wybrali? Bez namysłu Seszele, chyba dlatego, że mieliśmy taki mały niedosyt kiedy wyjeżdżaliśmy, bo nie udało nam się zobaczyć wszystkiego co zaplanowaliśmy. Do tego dla nas zdecydowanie najważniejszymi czynnikami są ludzie oraz jedzenie niż plaże, hotele czy świat podwodny. Ale wiadomo, każdy ma swoje preferencje 🙂 A teraz jestem ciekawa waszych opinii? Tych co już byli w obu miejscach i tych którzy musieliby wybrać jedno z nich na podstawie tego wpisu 🙂

Dla jasności porównujemy pobyt na nastepujących wyspach Malediwy (Nilandhoo + Resort Sun Aqua Villu Reef) oraz Seszele (Mahe, Praslin, La Digue + Hotel Hilton Noortholme). Bo wiem, że na Malediwach wyspa, wyspie jest nierówna, tak samo zresztą jak na Seszelach. Więcej postów na temat Seszeli znajdziecie tutaj, a na temat Malediwów tutaj. Milej lektury!

e-book Seszele – Poradnik oraz Plan Podróży

Ebook Seszele Poradnik – Czyli jak zorganizować wyjazd na własną rękę + plan podróży! Planujesz swoją wymarzoną podróż na Seszele? Nie wiesz od czego zacząć? Zrobiliśmy to za Ciebie! W tym e-booku znajdziesz informacje które pozwolą zaplanować Ci wymarzone wakacje na własną rękę, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Wiemy jak drogie potrafią być takie wycieczki z biur podróży. Do poradnika dołączony jest również idealny plan podróży. A także mapa najpiękniejszych plaż, ciekawych atrakcji, sprawdzonych noclegów, oraz pysznych restauracji.

Seszele plan podrozy

Zobacz nasz film z Seszeli!

Jeśli istnieje gdzieś raj, to na pewno Seszele są jednym z takich miejsc. Turkusowa woda, bielusieńki piasek, wspaniała przyroda, przepiękne plaże, cudowni ludzie i bardzo dużo zieleni!

Spodobał ci się artykuł: Malediwy czy Seszele?

Seszele są na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. Najlepiej jeśli zaczniesz czytać od Planu Podróży. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku.Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

co robic na seszelach, kiedy najlepiej na seszele, malediwy czy seszele, najpiekniejsze plaze na seszelach, seszele na wlasna reke

Komentarze (12)

 • Ja chciałem tylko dodać że Sun Aqua Villu Reef to resort bardzo słaby jak na malediwske warunki, w rankingu tripadvisor jest chyba na 70 miejscu, trzeba było zatrzymać się w lepszym resorcie np Coca by Como i ocena mogłaby być inna.

  • W Sun Aqua bylismy służbowo, wiec to akurat nie byla kwestia naszego wyboru 🙂 ale nie sadze zeby inny hotel sprawił miał wpływ na naszą opinię, bo akurat hotel nam się bardzo, ale to bardzo podobał 🙂

 • Witam serdecznie 😉 trafiłem na tę stronę, szukając informacji o Seszelach, gdyż trwają gorące negocjacje na temat wyboru kierunku na podróż poślubną. Jak się ucieszyłem widząc akurat najświeższe wpisy na temat tego kraju tutaj. Na wstępie muszę przyznać, że jestem zafascynowany relacjami, opisami, przejrzystością strony oraz przede wszystkim fantastycznymi zdjęciami i spędziłem tutaj już sporo czasu w ostatnich dniach nadrabiając zaległości. Niedawno byliśmy na Malcie i na Gozo i przez to, że robiliśmy kilometry pieszo to 10 dni okazało się za mało, żeby zobaczyć wszystko, ale bardzo miło było zobaczyć tutaj zdjęcia z odwiedzonych niedawno miejsc. Nie lubimy leżeć plackiem na plaży i w żadnym wypadku nie nudziliśmy się nawet na tym niewielkim Gozo, a byliśmy zafascynowani tamtejszym klimatem, ale moja druga połówka ma małe obawy, co do Seszeli, że tam będzie tylko piasek i codziennie podobne widoki i w sumie tyle, choć zaskoczyła tutaj opinia, że nie leżeliście więcej niż pół godziny, bo było tyle rzeczy do roboty. Drugą naszą opcją jest Sri Lanka z Malediwami, żeby połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem i nie spędzać czasu tylko w drodze i na plaży. Jaka byłaby tutaj rekomendacja na 2 tygodnie? Mając oba kierunki odwiedzone i wiedząc już dobrze co się zobaczy, to gdyby można cofnąć się w czasie to Seszele czy Sri Lanka + Malediwy? Pozdrowienia! 🙂

  • Trudne pytanie 🙂 Na podroz poslubna wybralabym chyba Sri Lanke z Malediwami, ale tak naprawde bez wzgledu ktora opcje wybierzecie, to bedzie wspaniala podroz 🙂 No chyba ze planujecie tez robic sesje poslubna, to zapraszam w pazdzierniku na Seszele, tez tam bedziemy i chetnie zrobimy wam zdjecia 🙂

   • Ułaaa, taka sesja na Seszelach to by było coś niesamowitego, widząc zwłaszcza efekty sesji w najnowszym poście. Fantastyczne kolory, widoki i ujęcia. Każdy chyba marzy o czymś takim, bo pamiątka by była ogromna i oglądana jeszcze na emeryturze z wypiekami na twarzy. Ślub jednak zaplanowany jest w czerwcu i podróż tuż po, także wygląda na to, że się miniemy 🙁 …a było zacząć planowanie daty ślubu od wpisu tutaj na stronie 😉

 • Hey
  Piękne zdjęcia i fajny artykuł
  Mam w planach z rodziną spełnić jedno z marzeń i wybrać się na krótki wakacje na Malediwy (lub Bora Bora) i spędzić kilka nocy w jednych z domków na wodzie.
  Podpowiesz jak najlepiej to zorganizować, skad lecieć, możesz polecieć jakies biuro podróży lub wskazać miejsce gdzie polecieć i na co zwrócić uwagę?
  Z góry dziękuję

  • Hej Artur, na Bora Bora bedziemy dopiero w listopadzie wiec tutaj nie pomoge, sama dopiero wszystko ogarniam. A co do Malediwow to najlepiej napisz do Magdy Typel, ona tam mieszka i pomoze ci wszystko ogarnac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com