JEDZIESZ NA WAKACJE? ZOBACZ BEZPŁATNIE JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Jeśli też chcesz robić takie zdjęcia jak ja, mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałam dla Ciebie 80 minutową, bezpłatną lekcję fotografii w której zdradzam Ci moje fotograficzne sekrety. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp do lekcji.

Polonnaruwa – Sri Lanka – zwiedzanie – poradnik – informacje praktyczne

Po pysznym i bardzo towarzyskim śniadaniu w Sigiriya, podczas którego poznaliśmy sympatycznych podróżników z Niemiec,  zamawiamy tuk-tuka i udajemy się na przystanek autobusowy w Inamaluwa, skąd łapiemy autobus do naszego kolejnego celu czyli do Polonnaruwy. Jak wiadomo historia Sri Lanki jest dość burzliwa, toczyło się tutaj kilka wojen, ostatnia ofensywa zakończyła się całkiem nie dawno bo w 2009 roku. Na przestrzeni lat zmieniały się tutaj królestwa, kolonizatorzy, a stolica była przenoszona z jednego miejsca w drugie. Dziś można w ich miejscu podziwiać archeologiczne pozostałości. Mowa oczywiście o Anuradhapura i Polonnaruwa. Niestety z braku czasu nie mogliśmy zobaczyć obu miast, dlatego przed wyjazdem zrobiłam szybki research na różnych forach i bezapelacyjnie zwyciężyła Polonnaruwa. Dlatego też postanowiliśmy cofnąć się w czasie i zobaczyć jedno z najlepiej zachowanych miejsc, które bardziej przybliżyło nam historię tego kraju.

Sri lanka Polonnaruwa-8

Sri lanka Polonnaruwa-17

Sri-lanka-Polonnaruwa-37

Sri lanka Polonnaruwa-18

Sri lanka Polonnaruwa-12

Polonnaruwa – stolica Sri Lanki z przed ponad 700 lat, gdzie mieszały się dwie religie: buddyzm i hinduizm, dlatego też mogliśmy podziwiać pozostałości świątyń bogów Shiwy, Wishnu oraz Buddy. Niemal wszystkie zachwycały swoimi kształtami, każda miała w sobie coś magicznego, misternie wyrzeźbione posągi w kamieniu, ornamenty a także bardzo dobrze zachowane malowidła. Nie będę wam opisywać po kolei wszystkich świątyń, bo te informacje znajdziecie w internecie, albo na ulotce – która niestetey, aż się prosi o odnowienie, bo po zdjęciach ciężko cokolwiek rozpoznać. Nas najbardziej urzekła Cytadela oraz okrągła świątynia buddyjska Vatadage z posągami buddów, którzy patrzą w cztery różne strony świata.Większość świątym uległa znacznemu zniszczeniu, gdzie nie gdzie zostały jedynie niewysokie murki porośnięte mchem, to jednak wystarczy aby móc sobie wyobrazić dawną świetność tego królewskiego miasta, nad którym dziś czuwają małpy – dużo małp 🙂

Sri lanka Polonnaruwa-9

Sri lanka Polonnaruwa-16

Sri lanka Polonnaruwa-5

Sri lanka Polonnaruwa-1

Sri-lanka-Polonnaruwa-36

Czym najlepiej zwiedzać Polonnaruwe?

Ponieważ kompleks jest całkiem duży, zdecydowanie odradzam zwiedzanie na piechotę. Odległości są dość spore, upał niemiłosierny, świątyń nie mało, tak więc spacerkiem nie ma szans zobaczyć wszystkiego. My wybraliśmy rower i to był idealny wybór. Szybko można się przemieszczać, wiaterek nas lekko orzeźwia. Ale oczywiście są też inne sposoby. Dla bardziej wygodnych jest też możliwość zwiedzania świątyń tuk-tukiem. Chińczycy przyjeżdżali całymi autobusami, były też mini vany. Uważajcie na przewodników, którzy zapewne napadną na was przy muzeum, gdzie kupuje się bilety i będą was przekonywać, że jeśli ich wynajmiecie, to dostaniecie zniżkę na wstęp, a oni opowiedzą wam historie o których nie przeczytacie w żadnym przewodniku. W efekcie końcowym nic nowego nie usłyszycie, a przewodnik będzie was wszędzie poganiał i pospieszał, brak swobody przy zwiedzaniu własnym tempem itd, tak więc nie warto.

Sri lanka Polonnaruwa-19

Sri lanka Polonnaruwa-21

Sri lanka Polonnaruwa-25

Sri lanka Polonnaruwa-24

Sri lanka Polonnaruwa-29

Jak się dostać do Polonnaruwa?

Polonnaruwa znajduje się około 216km na południowy – wschód od Colombo. Najłatwiej dostać się tam z Dambulla, mamy bezpośredni autobus. Jeżdżą one z dworca głównego, dość często i tam mamy największą szansę, żeby usiąść. No, ale wiadomo, nie każdy jedzie z Dambulla, tym bardziej, że po drodze mamy Sigiriyę. Niestety stąd nie ma bezpośredniego autobusu. Można się albo wrócić do Dambulla, co nam sugerowano w GH, ale wg mnie to bez sensu, albo do Inamaluwa, trochę bliżej, ewentualnie pojechać do Habarana, ale nie wiem czemu tuk-tukarz chciał dwa razy więcej za kurs niż do Inamaluwa. Tak więc wybraliśmy tańszą opcję. Akurat udało nam się, bo dwójka turystów wysiadła na tym przystanku, więc wskoczyliśmy na ich miejsca. Bez problemu dostaniemy się tutaj również bezpośrednim autobusem z Colombo oraz z Kandy.

Sri lanka Polonnaruwa-32

Sri lanka Polonnaruwa-30

Sri lanka Polonnaruwa-28

Sri lanka Polonnaruwa-22

Sri lanka Polonnaruwa-33

Polonnaruwa – informacje praktyczne

Bilet wstępu do Polonnaruwa kosztuje 25$. Bardzo ważna jest informacja, że nie kupimy go przy wejściu do obiektu, a kilka kilometrów dalej w Muzeum, tak więc warto o tym pamiętać, żeby nie pedałować tam i z powrotem. Koniecznie zabierzcie jakieś nakrycie głowy, odpowiedni strój zakrywający ramiona i skarpetki, bo żeby wejść do większości świątyń trzeba zdjąć buty, a chodzenie na bosaka po kamieniach przypomina bieg po rozżarzonych węglach 🙂 Jest miejsce w którym można kupić coś do jedzenia i picia, więc nie musicie ciągać zapasów na cały dzień. No i najważniejsze. Jeśli chcecie zwiedzać to miejsce w ciszy i spokoju, wybierzcie się tam najwcześniej jak się tylko da, zanim to miejsce zaleje fala chińczyków w białych skarpetkach. Dobrze też zacząć zwiedzanie od końca, wtedy w najważniejszych i najpiękniejszych miejscach macie szansę na zupełną ciszę, spokój, dobre światło, nie wspominając o zdjęciach bez turystów 🙂 Teoretycznie nie można opuścić obiektu w tym samym miejscu w którym się wjechało, ale nas bez problemu wypuszczono, dzięki czemu uniknęliśmy traumatycznego przejazdu ruchliwą ulicą pełną rozpędzonych autobusów i tuk-tuków spychających rowerzystów z pobocza. Koszt wynajęcia roweru – 300 LKR. Czas potrzeby na zwiedzanie ok 4-5h. Nocleg mieliśmy w Primate Centre. Bardzo fajnie położony GH, nad jeziorkiem. Magiczny wschód i zachód słońca. Pokoje komfortowe i bardzo czyste z klimatyzacją – cena 3000  LKR ze śniadaniem. A tutaj kilka fotek ze wschodu słońca przy naszym GH.

Sri lanka Polonnaruwa-35

Sri lanka Polonnaruwa-40-4

Sri lanka Polonnaruwa-40

Sri lanka Polonnaruwa-40-3

Sri lanka Polonnaruwa-40-2

Sri Lanka jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. Najlepiej jeśli zaczniesz czytać od Planu Podróży. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku.Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

atrakcje na sri lance, ciekawe miejsca na sri lance, co robic na sri lance, co zobaczyc na sri lance, najpiekniejsze miejsca na sri lance, sri lanka co zobaczyc, sri lanka piekne miejsca widokowe, sri lanka swiatynie

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com