Up
NowaZelandia

NOWA ZELANDIA CIEKAWOSTKI – CO WARTO WIEDZIEĆ!

1. Gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km². Większość kraju to rozległe pastwiska oraz parki narodowe. Nie ma się więc czemu dziwić, że spotkanie kogoś na drodze graniczy niemal z cudem.
mm2-6502

 

2. Kraj ten zamieszkuje około 6 000 Polaków. Na przełomie lutego i marca, była tam jeszcze co najmniej trójka tymczasowo przebywających :)
mm2-7207

3. Źródła Waikoropupu w pobliżu Nelson zawierają najczystszą wodę źródlaną na świecie. Ich wydajność to 2 160 000 litrów wody na dobę. Tak czystej wody jeszcze nigdy na własne oczy nie widziałam.

mm2-5481

4. Jezioro Frying Pan, w pobliżu Rotorua, czyli Jezioro Patelnia, jest największym na świecie źródłem gorącej wody, które osiąga w najgłębszym punkcie 200° C.

mm2-5504

5. W lokalnym języku maoryskim Nowa Zelandia nazywa się Aotearoa co oznacza “kraj długiej, białej chmury”. Oj chmury mają tam najpiękniejsze na świecie :) Sa i białe i długie, i poszarpane…w każdym kształcie :) Nie wspominając o wschodach i zachodach słońca :)

mm2-5881

6. Prawdopodobnie najdłuższa nazwa geograficzna na świecie to Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu – czyli jedno ze wzgórz w Nowej Zelandii o wysokości 305 metrów. Co prawda nie udało nam się do tego wzgórza dotrzeć, ale mam dla was inne:) Prawdopodobnie wyższe i ładniejsze :)

mm2-5890

7. W kraju tym jest ponad 47 milionów owiec, co daje średnio około 12 owiec na osobę. Niestety ich fotografowanie do najłatwiejszych nie należało, jak tylko widziały, że się zbliżam to uciekały :(

mm2-8267

8. Hymn Nowej Zelandii jest w języku maoryskim. Na zdjęciu dwie Maoryskie dziewczynki :)

MM2_6910

9. Narodowe zwierzę to ptak kiwi. Ale to wcale nie jest tak, ze kiwi można spotkać wszędzie. Występują tylko w niektórych parkach i wcale nie jest łatwo je znaleźć.

 kiwi

10. Narodowym owocem jest kiwi. Pyszne, słodkie i soczyste. Niestety jego cena w sklepie powala z nóg. Pudełeczko 0,5kg kosztuje 6-7$ :) W sprzedaży mają też kiwi europejskie, które jest 3 razy tańsze :) Jak widać swoje bardzo cenią :)

kiwiNZ

11. Auckland ma największą na świecie liczbę łodzi na jednego mieszkańca. Faktycznie port oglądany z wieży TV robi wrażenie.

mm2-8727

12. Nowa Zelandia jako pierwsza na świecie wita każdy nowy dzień :) Wschody i zachody słońca mają najpiękniejsze na świecie. Jeśli jeszcze nie widzieliście posta, to zapraszam tutaj: KLIK

MM2_4866

13. W Nowej Zelandii wymyślono znany deser bezowy “Pavlova”, nazwany tak od nazwiska znanej prima baleriny Anny Pawłowej. Niestety nigdzie w karcie nie znaleźliśmy, żeby skosztować :( Były za to lody i smaku miodowym :) Jedliście kiedyś? :)

MM2_6695

14. Tongarino National Park był drugim po Yellowstone National Park w USA utworzonym na świecie parkiem narodowym. Nie dziwię się, bo to najpiękniejsze miejsce na północnej wyspie!

mm2-5738

15. Tylko tutaj żyją nie latające papugi Kakapo oraz papugi alpejskie Kea. Trzeba na nie uważać, bo lubią napsocić. Wyskubują uszczelki z samochodów, albo podprowadzają buty z przed namiotu :)

papugi kea

16. 128 km – to największa odległość, na jaką można się oddalić od morza w Nowej Zelandii. Cudowna sprawa. Nie ważne gdzie jesteś, w trochę ponad godzinkę jesteś na morzem. Marzenie!

MM2_8696

17. Wellington to najdalej wysunięta na południe stolica świata. Szkoda, że byliśmy tam zaledwie kilka godzin, ale za to widzieliśmy jeden z piękniejszych wschodów słońca.

mm2-5910

18. Nowa Zelandia wraz z Danią są najmniej skorumpowanymi państwami na świecie. Nie sprawdzaliśmy :)

mm2-5977

19. Nie występuje tam ani jeden gatunek węży. ANI JEDEN. Ciekawe, co na to pobliska Australia. :) Ale spotkaliśmy za to jednego pająka :) To też ponoć rzadkość :)

MM2_5546

20. W Nowej Zelandii występuje najwięcej gatunków pingwinów. Niestety nie udało nam się spotkać żadnego. No dobra, był jeden :)

MM2_8720

21. Jedną trzecią kraju stanowią parki narodowe. Dlatego tam trzeba co najmniej na pół roku się wybrać, żeby wszystko zobaczyć. A i pewno pół roku intensywnego zwiedzania by nie wystarczyło.

mm2-6245

22. Piwo, które pili bohaterowie filmowego “Władcy Pierścieni”, to popularne nowozelandzkie Sobering Thought.

mm2-5454

23. Gospodarka Nowej Zelandii zyskała dzięki temu filmowi ok. 200 mln dolarów. Rząd powołał tam nawet ministra ds. Władcy Pierścieni, aby jak najwięcej zarobić na tej marce :)

mm2-5470

24. Jedynym ssakiem lądowym, jaki żył w Nowej Zelandii, był nietoperz. Wszystkie pozostałe sprowadzili Maorysi i Europejczycy. Niestety tych zwierząt jak na lekarstwo i to jest chyba jedyna rzecz której mi tam brakowało. W sumie poza hodowlami owiec, krów i saren nie widzieliśmy żadnych sworzeń.

MM2_6714

25. Sir Edmund Hillary, urodzony w Auckland Nowozelandczyk, to pierwszy człowiek, który zdobył Mount Everest. Jego podobiznę znaleźć można na tamtejszym banknocie o nominale 5 dolarów. A skoro już jesteśmy przy kasie, to banknoty w NZ są drukowane na fenomenalnym papierze, a może nawet to nie papier tylko folia. Tak przyjemnych w dotyku pieniędzy jeszcze nigdy w życiu nie miałam :)

DSC_0915
ABOUT THE AUTHOR

Maryla

Fotografka, podróżniczka, miłośniczka pięknych wnętrz oraz dobrego i zdrowego jedzenia. Kilka lat temu rzuciła nudną pracę bankowca, aby robić to co kocha w życiu najbardziej. Uwielbia zmiany, to one nadają jej życiu sens. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami oraz inspirującymi ludźmi. Nie traci czasu dla tych, którzy nie mają czasu dla niej i żyje tak, jakby jutra miało nie być.

  KOMENTARZE (19)

 1. Marta

  ()

  Zazdroszczę spotkania z kiwi, a owoców kiwi rosnących na drzewku również nie miałam okazji widzieć. Przyznaję jednak, że nowozelandzkie owoce są przepyszne – lepszego kiwi w życiu nie jadłam! Krajobrazy w Norwegii mamy równie piękne, ale smaków troszkę mi brakuje… 😉

  Beantwoorden

 2. Beata

  ()

  Toż to istna owczarnia;) Tym , że nie ma tam węży bardzo mnie zaskoczyłaś, jakoś tak człowiek kojarzy z Australią, że skoro tam ich tyle to w Nowej Zelandii pewnie też. A ich kiwi są dla mnie bezapelacyjnie najlepsze, nawet po tej długiej drodze do nas.
  Pozdrawiam:)

  Beantwoorden

Skomentuj