Islandia – co zobaczyć, zwiedzić i przeżyć na Islandii?

Islandia – co zobaczyć, zwiedzić i przeżyć na Islandii? Wybierasz się na Islandię, nie chcesz ominąć najpiękniejszych miejsc? Dzięki naszemu starannie ułożonemu Planowi Podróży po Islandii zobaczysz wszystkie najpiękniejsze miejsca i wrócisz ze wspaniałymi przeżyciami i wspomnieniami. Co zatem warto zobaczyć, zrobić oraz przeżyć w trakcie podróży po tej magicznej wyspie.

Zobacz najpiękniejsze wodospady

Islandia to kraina wodospadów. Nie da się ukryć, że faktycznie robią ogromne wrażenie i pod tym względem Islandia nie jest ani trochę przereklamowana. Znajdziecie tam absolutne perełki. Jedne łatwo dostępne, gdzie będą tłumy turystów, podjeżdżające pełnymi autokarami. Inne, ukryte z dala od ludzkości, do których wiodą tajne przejścia. Uwielbiamy takie miejsca! Im bardziej dziko tym lepiej. Przy tym wodospadzie byliśmy zupełnie sami.

Najpiekniejsze wodospady na Islandii

Wybierz się na obserwacje wielorybów.

Kiedy wybieraliśmy się na Islandię miałam dwa marzenia. Pierwsze z nich to było zobaczenie maskonurów, a drugie obserwacja wielorybów. Dlatego właśnie wybraliśmy się latem. Tylko wtedy można zobaczyć te wspaniałe stworzenia. Oczywiście obserwacja wielorybów, to jedna wielka niewiadoma. Wypływasz w morze i czekasz. Zobaczysz, czy nie zobaczysz? Ta niepewność powoduje ogromną ekscytację, a moment w którym w końcu wyłowi się ten olbrzym z wody zapada w pamięci do końca życia.

gdzie najlepiej obserwowac wieloryby na islandii

Spotkaj się z maskonurami!

Przyznam szczerze, że są to absolutnie najsłodsze ptaki, jakie w życiu widziałam. Biały brzuszek, czarne pióra, czarujące spojrzenie i piękny pomarańczowo-czerwony dzióbek. Już od samego patrzenia na nie buzia się śmieje, szczególnie gdy obserwuje się, jak chodzą i lekko kolebią się na boki. Najlepszy czas na spotkanie maskonurów na Islandii to od połowy maja do połowy sierpnia. To jest ich okres lęgowy i właśnie w tym czasie te sympatyczne ptaszyska schodzą na ląd, aby złożyć tam jaja.

Gdzie szukac maskonurów na Islandii
Maskonury na Islandii

Zjedz najpyszniejszą zupę pomidorową w szklarni z pomidorami!

Zamknij oczy i wyobraź sobie ogromną szklarnię w której rosną tysiące krzaków pomidorów, a gdzieś pomiędzy tymi krzakami są pięknie nakryte stoliki gdzie podają najlepszą na świecie zupę pomidorową. Przepiękne światło, zapach i ten Islandzki klimat. Zupa jest mega rozgrzewająca, co uwierzcie mi na Islandii będzie Wam potrzebne i do tego nie jest droga. Szczególnie kiedy zjesz przy barze. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Oczywiście zaznaczyliśmy go na naszej mapie kulinarnej.

slynna zupa pomidorowa na islandii szklarnia

Zobacz zachód słońca nad górą Kirkjufel

Jeśli jest jakieś miejsce na Islandii, które każdy bez wyjątku zna z pocztówek to jest właśnie ta góra na tle wspaniałego zachodu słońca. Kiedy jechaliśmy na Islandię, marzyłam o pięknych białych nocach, cudownych wschodach i zachodach słońca. No ale jak to w życiu bywa. Czasami marzenia mijają się z rzeczywistością. Na 10 dni widzieliśmy tylko jeden zachód słońca. W pozostałe dni mieliśmy chmury. Ale za to, ten cudowny zachód złapaliśmy w pocztówkowym miejscu na Islandii 🙂 Też musisz to zobaczyć!

Najpiekniej polozone wodospady na Islandii

Posłuchaj jak pękają diamenty na diamont beach!

To było jedno z tych podróżniczych, miłych zaskoczeń. Czytałam co nieco i diamont beach przed wyjazdem, ale wyobrażałam sobie to miejsce jako, czarną, gwarną plażę z milionem turystów. I w sumie tak trochę było. Bo plaża faktycznie była czarna, i ludzi jak mrówek, ale wystarczyło przejść nieco dalej i ludzi mniej i gwar coraz mniejszy. I wtedy dostrzegłam magię tego miejsca. Przykucnęłam sobie na brzegu i patrzyłam na przesuwające się olbrzymie tafle lodu. Nasłuchiwałam jak pękają jedna po drugiej i rozpadają się na mniejsze części. Obserwowałam jak płyną obok siebie, jakie wydają odgłosy, kiedy się o siebie obijają. Jakie wspaniałe odcienie błękitów potrafią przybierać! Jak matka natura może tworzyć tak piękne rzeczy! Normalnie miałam wzrusz i łzy mi napływały do oczu, jaki ten świat jest niesamowity!

Diamentowa plaza Islandia

Zjedz najpyszniejsze w życiu shushi!

Każdy, kto mnie zna, wie, że jestem ogromnym wielbicielem sushi. Mogłabym jeść je codziennie. Oczywiście na Islandii warunki, do jedzenia ryb są wręcz idealne. Dlatego też nie omieszkaliśmy odwiedzić kilku restauracji z sushi. Jedna z nich uchodzi za najlepszą restaurację na Islandii. I powiem Wam tylko tyle. Zgadzamy się z tym w 100%! To był totalny odlot. Takiego właśnie sushi szukałam w Japonii. Niestety bez rezultatu. Tak, na Islandii jadłam lepsze sushi niż w Japonii.

dobre jedzenie islandia

Spotkaj się z górą lodową

To niesamowite przeżycie spotkać się twarzą w twarz z ogromną górą lodową w niezliczonych kolorach błękitu. Z jednej strony piękna dostojna, z drugiej strony groźna i niebezpieczna. Pamiętam kiedy po raz pierwszy stanęliśmy nad jedną z lagun, praktycznie zaniemówiłam. Siedzieliśmy tak kilka godzin i totalnie zafascynowani widokiem patrzyliśmy jak ogromne głazy odrywają się i płyną sobie dalej. W takich miejscach zawsze dzwonimy do najbliższych, żeby im pokazać na żywo jak jest tutaj cudownie 🙂

lodowce na islandii

Zanurz się w jednym z Islandzkich ciepłych źródeł

Być na Islandii i nie zanurzyć się w gorącym źródle, to tak jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. To nic, że zimno, to nic że wieje, to niż, ża pada deszcz ze śniegiem. Załóż strój kąpielowy, czapkę na głowę i wskakuj do wody. Za chwilę będzie ci tak dobrze, że nie będziesz chciał wyjść 🙂

Zobacz jak wybucha gejzer!

Obowiązkowy punkt programu na Islandii. To absolutnie fenomenalne zjawisko. Staliśmy tam chyba z godzinę wpatrzeni w ogromną kałuże, która co kilka minut podnosiła się do góry, wyrzucają ogromne ilości wody, z tak ogromną mocną, że człowiek jeszcze przez kilka kolejnych godzin zastanawia się jak to jest w ogóle możliwe.

Najwiekszy gejzer na Islandii

Zjedz najlepszą na świecie zupę z langusty!

Tak jak już wcześniej wspominałam, Islandia jest krainą pysznych, aromatycznych i rozgrzewających zup. Nigdzie do tej pory na świecie nie zajadaliśmy się tak pysznymi zupami. Czasami były one tak sycące, że talerz zupy wystarczał nam na lunch. Jeśli już skosztujecie pyszną zupę z pomidorów, to też koniecznie spróbujcie zupy z langusty. To absolutnie uczta dla podniebienia.

Poszukaj ukrytego wodospadu!

Ukrytych wodospadów na Islandii są całe setki. Wiadomo, że jest lista z wodospadami, które są wszystkim znane i droga do nich jest oznaczona, ale jest też kilka perełek, do których dojście wcale nie jest takie oczywiste. Znaleźliśmy kilka takich. Oczywiście wszystkie zaznaczyliśmy na naszej mapie podróży. Ale ten który widzicie poniżej skradł totalnie nasze serce! Koniecznie go poszukajcie!

Zobacz najpiękniejszą lagunę lodową!

Jedne z najpiękniejszych zjawisk na tej wyspie to laguny lodowcowe. Jest ich całkiem sporo. My odwiedziliśmy trzy różne i zdecydowanie jedna z nich zauroczyła nas najbardziej. Mogłabym tak stać i patrzyć w nieskończoność na przesuwające się w żółwim tempie tafle lodu.

Najpiekniejsze laguny lodowcowe na Islandii

Poczuj zapach siarki w najpiękniejszym miejscu na świecie!

Pamiętam kiedy, po raz pierwszy będąc w Nowej Zelandii udaliśmy się w miejsce geotermalne i praktycznie nie mogłam uwierzyć, że takie miejsca istnieją naprawdę. Takie piękne i takie śmierdzące 🙂 Pamiętam, że wtedy na wdechu przechodziłam, bo normalnie zapach zgniłych jaj powodował, że wszystko mi się podnosiło do góry. Na Islandii, też są takie miejsca, ale na szczęście, nie śmierdzi, aż tak bardzo 🙂

geotermalne miejsca islandia

Poszukaj domków pokrytych mchem.

Bardzo charakterystyczne dla Islandii są domy torfowe, których dach jest porośnięty trawą. Ponieważ na Islandii jest znikoma ilość lasów, używanie drewna do budowy domu nie było takie oczywiste. Dlatego też wiele domów jest zbudowana z torfu. Najpiękniej wyglądają na wiosnę kiedy trawa jest bujnie zielona.

Domy torfowe Islandia

Odwiedź najbardziej malowniczy kościółek na wyspie

Objeżdżając Islandię dookoła, z całą pewnością będziecie spotykać malowniczo położone kościółki. Wszystkie pięknie się komponują na tle soczystej zieleni. Ale ten poniżej zdecydowanie skradł nasze serca 🙂

Najpiekniej polozony kosciol na Islandii

Zobacz najbardziej błękitną grotę na Islandii!

To, że na Islandii znajduje się wiele gorących źródeł w których obowiązkowo trzeba zanurzyć cztery litery to już wiecie. Ciekawe jest to, że niektóre z tych źródeł znajdują się w grotach, co nadaje dodatkowej tajemniczości temu miejscu. W tej grocie akurat nie można się kąpać, ale słyszałam, że są też takie w których kąpiel nie jest zabroniona.

Niebieska grota na Islandii

Zrób trekking na Landmannalaugar

Jeśli miałabym wymieć dwa najpiękniejsze miejsca jakie odwiedziliśmy na Islandii, to Landmannalaugar byłby na pewno jednym z nich. To miejsce znajduje się w samym sercu Islandii. Żeby tutaj dotrzeć trzeba mieć dość dobry samochód 4×4 który pokona wysokie rzeki. Ale zdecydowanie warto. Można zrobić tutaj kilka różnych trekkingów w zależności od kondycji. Najdłuższy trwa, aż 5 dni. Kiedyś go zrobimy!

Najpiekniejsze miejsca na Islandii

Skosztuj najlepszej zupy pieczarkowej na Islandii.

Obiecuje to już ostatnia zupa do skosztowania której będę Was namawiać 🙂 Ale nic nie poradzę na to, że ja jako wielbiciel dobrego szamanka, zwracam na to dużą uwagę. Oczywiście na naszej kulinarnej mapie Islandii znajdziecie, też inne pyszne dania, ale wiem, że wiele osób podróżuje tam budżetowo więc na takie pyszne zupki stać będzie każdego 🙂

polecane restauracje na islandii

Zobacz jak wyglada świat zza wodospadu!

Wiele wodospadów na Islandii jest oblegana przez turystów. Wiadomo, każdy chce je zobaczyć. Jest taki jeden bardzo duży i bardzo znany – nazywa się Seljalandsfoss. Podjeżdżają pod niego całe autobusy wycieczkowe. Każdy chce zobaczyć jak wyglada świat zza niego. Tymczasem, kilka km dalej, jest jeszcze jeden o którym wie garstka osób. Widok jeszcze piękniejszy i do tego cisza i spokój. Widzicie tego małego ludka po prawej stronie? No to już wiecie, jak duży jest ten wodospad 🙂

Kvernufoss wodospad

Poszukaj fok na półwyspie Snæfellsnes

Czy na Islandii są foki? Tak! Co prawda, nie spotkaliśmy ich bardzo dużo, ale są. Oddalone co prawda od ludzi, ale to rzecz normalna. Nie zobaczycie ich z bliska, no chyba, że będziecie mieć wyjątkowe szczęście. Za to widok mają przedni, prawda?

Znajdź tajemniczy domek…

Kiedy zobaczyłam to zdjęcie w internecie, wiedziałam że muszę zobaczyć ten pięknie położony, domek. Wydawałoby się, że stoi tutaj taki samotny. Nic bardziej mylącego. Zaraz obok jest całe mnóstwo budynków, parking i przede wszystkim pełno turystów 🙂 Ale nie zmienia to postaci rzeczy, że z tego miejsca faktycznie robi wrażenie wmarzonego domku, pośrodku niczego 🙂

Co zobaczyc na Islandii

Odwiedź Viking Village Prop For Movie

Są takie miejsca na świecie, które lepiej wyglądają w pochmurny dzień niż w słoneczny. I Islandia jest właśnie jednym z takich miejsc. Bez względu na chmury i deszcz jest po prostu magicznie! Czasami ten deszcz i dramatyczne niebo dodają nawet uroku. Tak jak tutaj. Dotarliśmy do wioski Vikingów, która jakiś czas temu została zbudowana na potrzeby filmu. Filmu jednak nigdy nie nakręcono, ale wioska została i można ją odwiedzać. Przypuszczam, że w słońcu nie oddawała by tego klimatu, który tam zastaliśmy.

Poszukaj małych tajemniczych karaterów

Islandia to wyspa pokryta ogromną liczbą kraterów powulkanicznych. Jedne z nich są ogromne, wypełnione wodą, inne zupełnie maleńkie, porośnięte trawą. Te z poniższego zdjęcia znaleźliśmy na północy wyspy. To idealne miejsce na spacer pomiędzy kraterami.

tajemnicze kratery

E-book Islandia w 10 dni – Plan Podróży

Planujesz swoją podróż na Islandię? Nie masz czasu na czytanie przewodników oraz przeglądanie dziesiątek blogów? Zrobiliśmy to za Ciebie! W tym e-booku znajdziesz nasz plan podróży na 10 dni, oraz mapę wszystkich atrakcji (również zawartych w tym wpisie), fajnych noclegów, oraz pysznych restauracji. Jeśli planujesz krótszy pobyt, mamy dla Ciebie wskazówki, z czego zrezygnować, a jeśli planujesz dłuższy pobyt mamy całe mnóstwo fajnych miejsc na mapie, których nie zdążyliśmy zobaczyć, a które na pewno są tego warte!

Zobacz nasz film z Islandii!

Magiczna kraina lodu i ognia, niezliczonych wodospadów, wybuchających gejzerów, gorących źródeł, dzikich koni, krętych rzek, niebieskich jezior, trzaskających lodowców oraz słodkich maskonurów.

Spodobał ci się artykuł: Islandia – co zobaczyć, zwiedzić i przeżyć na Islandii?

A Islandia jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Spodobał ci się artykuł: Islandia – co zobaczyć, zwiedzić i przeżyć na Islandii? Spodobał ci się artykuł: Islandia – co zobaczyć, zwiedzić i przeżyć na Islandii?

co zobaczyc na islandii, islandia informacje praktyczne, islandia najpiekniejsze miejsca, Islandia poradnik

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com