JEDZIESZ NA WAKACJE? ZOBACZ BEZPŁATNIE JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Jeśli też chcesz robić takie zdjęcia jak ja, mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałam dla Ciebie 80 minutową, bezpłatną lekcję fotografii w której zdradzam Ci moje fotograficzne sekrety. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp do lekcji.

25 najczęściej popełnianych błędów w fotografii

Analizując zdjęcia osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografią, bardzo szybko można zauważyć pewne powtarzające się błędy. Oczywiście nie pojawiają się one u wszystkich, ale bardzo szybko można zobaczyć różnice między osobami, które się rozwijają, czytają, robią kursy i uczą się nie tylko na swoich błędach, ale przede wszystkim na cudzych, a tymi, którzy robią zdjęcia na wyczucie. Stworzyłam listę z najczęściej powtarzających się błędów. Sprawdź czy, któryś z nich Cię dotyczy. Zobacz jakim jesteś fotografem 🙂

 1. Odważny fotograf! Za trzy dni wyjazd na wymarzone wakacje, a ty właśnie wpadłeś na pomysł, żeby kupić nowy aparat? Oczywiście czasu na porządne przetestowanie oraz zapoznanie się z nim brak, więc wyruszasz na urlop i przywozisz mnóstwo nieudanych zdjęć. Brzmi znajomo? Jeśli nie będziesz znać swojego aparatu nie będziesz robić dobrych zdjęć.
 2. Fotograf gadżeciarz. Zabierasz ze sobą za dużo sprzętu. Wszystkie możliwe obiektywy, filtry, rybie oczka i inne gadżety. Plecy uginają się pod ich ciężarem, a połowy nawet nie wyjąłeś z plecaka. Pamiętaj, czasami less is more! Żeby robić dobre zdjęcia, nie trzeba zabierać ze sobą tony sprzętu.
 3. Fotograf blurysta. Robisz często nieostre zdjęcia? Próbujesz się zaprzyjaźnić ze swoim aparatem, ale nie wiedzieć czemu, niespecjalnie ci to wychodzi. Połowa twoich zdjęć z urlopu jest nieostra. Albo całe zdjęcie zamazane, albo ostrość pada nie tam gdzie trzeba. I teraz pytanie, w czym leży przyczyna?
 4. Fotograf ściemniacz! Zbyt ciemne zdjęcia to twoja zmora? Próbujesz za wszelką cenę ogarnąć tryb manualny, ale kiepsko Ci idzie. Zdjęcia są często prześwietlone, lub niedoświetlone. I najlepsze jest to, że kompletnie nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, więc na wszelki wypadek znowu wracasz do trybu automatycznego.
 5. Pijany fotograf. Widziałeś kiedyś, aby horyzont był krzywy, domy się waliły, a drzewa przewracały? No nie, takie rzeczy są w naszej rzeczywistości proste. Pamiętaj, nie rób zdjęć pod wpływem alkoholu! 🙂 
 6. Fotograf zanudzacz. Robisz zdjęcia wszystkiego i wszystkiemu, a potem katujesz nimi swoich znajomych. Po 10 takim samym ujęciu wszyscy ziewają i zmieniają temat. Wszystko wskazuje na to, że zapomniałeś zrobić selekcji.
 7. Fotograf perfekcjonista. Robiąc zdjęcia krajobrazu, nie wiedzieć dlaczego twój horyzont jest zawsze centralnie na środku. Ale nie martw się, nie jesteś sam z tym problemem. Wiele osób myśli, że tak ma być, tymczasem, to jeden z największych błędów fotograficznych.
 8. Leniwy fotograf. Mimo iż doskonale wiesz o tym, że lepsze zdjęcia można robić w trybie manualnym, ty ciągle pstrykasz fotki na automacie. Nie chce ci się poświęcić czasu na to, aby opanować tryb manualny. To wcale nie jest takie trudne jak Ci się wydaje!
 9. Fotograf amputator. Obcinasz ludziom ręce i nogi w najgorszym punkcie, czyli w stawach. Obcinanie rąk w łokciu czy nadgarstku jest dużym błędem fotograficznym. Tak samo jak obcinanie nóg w kostkach i kolanach, a także w pasie. Nie rób tego!
 10. Fotograf krótkowidz. Tak bardzo skupiłeś się na swoim modelu, że zupełnie nie zauważyłeś, że w tle jest totalny chaos i bałagan. Albo, że ktoś niepostrzeżenie wszedł w kadr, a może twojemu modelowi nagle z głowy wyrosło drzewo? 🙂
 11. Chaotyczny fotograf. Robisz zdjęcie, ale nie zastanawiasz się nad jego kompozycją. Pstrykasz co popadnie, przez co zdjęcia nie przyciągają wzroku. Dzieje się na nich za dużo, przez co uwaga oglądającego nie skupia się na tym co tak naprawdę chciałeś pokazać.
 12. Fotograf bez perspektyw. Nigdy nie zastanawiałeś się za specjalnie nad perspektywą zdjęcia, przez co swoje dzieci oraz psa fotografujesz z góry. Robiąc portret żonie, zawsze wychodzi Ci drugi podbródek, pomimo, że ona go wcale nie ma? Nie ma się co dziwić, że się złości, kiedy robisz jej takie zdjęcia 🙂
 13. Fotograf samouk. Do wszystkiego dochodzi sam metodą prób i błędów. Niby nic złego, ale jednak wymaga dużej ilości czasu, niepotrzebnego stresu oraz flustracji. Zdecydowanie lepiej uczyć się od innych. Tych, którzy już mają tę drogę za sobą.
 14. Fotograf karykaturzysta. Zrobiłeś portret żonie, ale jej się nie podoba, twierdzi, że jakoś dziwnie na nim wygląda. Nic dziwnego jeśli zrobiłeś go na niewłaściwej ogniskowej i zniekształcił jej twarz. Warto wiedzieć, jakich obiektywów/ogniskowych zdecydowanie nie należy używać do robienia portretów.
 15. Fotograf bez emocji. Robisz zdjęcie znajomym i każesz im patrzeć do obiektywu? To najprostsza droga to pozowanych zdjęć których nikt nie lubi, bo są po prostu nienaturalne. Nie ma w nich żadnych emocji.
 16. Fotograf specjalista. Robisz zdjęcia wieczorem bez statywu, potem okazuje się, że na zdjęciu widać szumy i ogólnie zdjęcie ma kiepską jakość. Zapewne zaszalałeś z wysokim ISO i stąd ten problem. Im wyższe ISO tym gorsza jakość zdjęć.
 17. Fotograf fanatyk. Robisz tylko poziome zdjęcia, a potem robisz album ze wspomnieniami z wakacji i żałujesz, że dla fajnej kompozycji na stronie albumu nie masz jakichś pionowych fotek. 
 18. Fotograf śpioch. Jesteś fotografem śpiochem, przesypiasz najpiękniejszy czas na zdjęcia czyli wschód słońca! Większość twoich zdjęć jest zrobiona w ciągu dnia, czyli tak naprawdę w najgorszym świetle.
 19. Fotograf trzęsidupa. Naczytałeś się w internetach, że lepiej nie robić zdjęć pod światło, bo zazwyczaj wychodzą prześwietlone. Zatem na wszelki wypadek ich nie robisz. Błąd! Wystarczy poznać kilka zasad robienia zdjęć pod światło i już nigdy nie będziesz się bał wpadającego światła do obiektywu. 
 20. Spóźnialski fotograf. Kochasz fotografować wschody słońca. Nastawiasz zegarek tak, żeby być na miejscu punktualnie. Docierasz na miejsce w momencie, kiedy na horyzoncie pojawiają się pierwsze promyki słońca. To znaczy, że minął cię najpiękniejszy spektakl, który odbył się dokładnie 15 minut temu. 
 21. Fotograf – specjalista od błyskania. Zabrałeś aparat na urodziny znajomych. Narobiłeś milion zdjęć z lampą. Wszyscy mają na zdjęciach czerwone oczy. Do tego twarz jest często prześwietlona, a dookoła ciemność? Tak się dzieje, jeśli nie wiesz jak korzystać z lampy błyskowej.
 22. Fotograf – nocny marek. Fotografia nocna to twoje największe hobby. Kiedy wszyscy śpią ty kolekcjonujesz kolejne kadry. Niestety późna noc, to nie jest dobry moment na zdjęcia, bo niebo jest całkowicie czarne. 
 23. Niecierpliwy fotograf. Widzisz fajne miejsce, robisz fotkę i idziesz dalej, tymczasem, żeby zrobić dobre zdjęcie czasami trzeba poczekać na właściwy moment, albo nawet wrócić w dane miejsce dwa razy. Cierpliwość to najważniejsza cecha fotografa. 
 24. Nadgorliwy fotograf. Obrabiasz zdjęcia godzinami, masz wrażenie, że są coraz lepsze, coraz piękniejsze, bardziej kolorowe….aż nagle słyszysz od kogoś, że kolory są przekłamane, nienaturalne, niebo za niebieskie, woda zbyt turkusowa. Wszystko wskazuje na to, że przesadziłeś z obróbka 🙂
 25. Profesjonalny fotograf! Żaden z powyższych punktów Cię nie dotyczy? Gratulacje! Jesteś profesjonalnym fotografem! 

Jeśli jednak większość punktów dotyczy Ciebie i chcesz to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć. Zobacz mój kurs fotograficzny, który usystematyzuje Twoją wiedzę i sprawi, że zaczniesz w końcu robić dobre zdjęcia!

Spodobał ci się artykuł: 25 najczęściej popełnianych błędów w fotografii?

 Tutaj znajdziesz inne posty o tematyce fotograficznej. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com