JEDZIESZ NA WAKACJE? ZOBACZ BEZPŁATNIE JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA!

Jeśli też chcesz robić takie zdjęcia jak ja, mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałam dla Ciebie 80 minutową, bezpłatną lekcję fotografii w której zdradzam Ci moje fotograficzne sekrety. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp do lekcji.

Co robić w Hallstatt – Austria

Z malowniczej Bawarii jedziemy dalej do Austrii. Podobno jednym z najpiękniejszych miasteczek w Alpach Salzburskich jest Hallstatt. Co ciekawe, miejsce to na tyle zachwyciło Chińczyków, że postanowili zbudować sobie jego kopię oczywiście nikogo nie pytając o zdanie. Oczywiście fakt ten na początku zbulwersował Austriaków, ale w ostateczności burmistrz miasta pojechał tam i podpisał umowę o współpracy, co chyba nie wyszło Austrii na złe, bo teraz przyjeżdża tutaj jeszcze więcej Chińczyków, żeby zobaczyć oryginał 🙂 . Postanowiliśmy zatem sprawdzić osobiście cóż takiego niezwykłego jest w tym miejscu 🙂 Z Berchtesgaden do Hallstatt jechaliśmy około 1,5 godzinki jazdy. Zaparkowaliśmy na jednym z trzech parkingów i udaliśmy się zobaczyć ten cud, którym tak Chinczycy się zachwycają. Po krótkim spacerze z dość odległego parkingu (były niby trzy, ale czynny był tylko ten najdalszy – dziwna logika) docieramy do celu, miasteczko zbudowane na zboczu skały. Jakie było pierwsze wrażenie?

hallstatt austria-1

hallstatt austria-2

hallstatt austria-16

hallstatt austria-6

hallstatt austria-40

hallstatt austria-10

hallstatt austria-12

Czy my na pewno jesteśmy w Austrii? Widząc dookoła tłumy Chińczyków, słysząc dookoła chiński, widząc porozwieszane chińskie lampiony, można faktycznie mieć wrażenie że jesteśmy gdzieś w dalekiej chińskiej wiosce. Na szczęście jak tylko się odwrócimy i zobaczymy przepiękną górę za nami, nie mamy wątpliwości, jesteśmy nadal w Austrii 🙂 Faktycznie położenie miasteczka jest bardzo, ale to bardzo malownicze. Największe wrażenie robi wieża kościelna na tle tej pięknie ośnieżonej góry. Moja wyobraźnie od razu działa i już sobie wyobrażam jak pięknie musi być tutaj latem. W zimowej szacie też ma oczywiście swój urok, ale to chyba jest jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić o każdej porze roku.

hallstatt austria-9

 

hallstatt austria-18

hallstatt austria-38

hallstatt austria-20

hallstatt-austria-43

hallstatt austria-21

hallstatt austria-36

Spacerując główną ulicą mijamy urocze sklepiki z pamiątkami oraz romantyczne restauracje. Podziwiamy piękne kamienice, które zostały odnowione z austriacką starannością i dbałością o każdy detal. I mimo, że na ulicach nie widać, żadnych mieszkańców (pewno przez okropny mróz) to miasteczko sprawia wrażenie bardzo naturalnego. Nie ma tutaj ani trochę kiczu. Jest idealnie. Dochodzimy do centralnego punktu miasteczka. Niewielki rynek z kolorowymi kamienicami i fontanną na środku. Kawałek dalej kościół z cmentarzem oraz kaplicą czaszek. Tak dobrze przeczytaliście, znajduje się tutaj ponad 1200 ludzkich czaszek. Na tym cmentarzu chowano kiedyś parafian z Hallstatt, ale ponieważ miejsce do pochówku szybko się skończyło, po 10-15 latach od pogrzebu dokonywano ekshumacji, zaś kości i czaszki zmarłych po oczyszczeniu umieszczano w dolnej części kaplicy św.Michała. Teraz można je tam oglądać. Leżą sobie poukładane jedna obok drugiej, całymi rodzinami. Każda podpisana datą i nazwiskiem zmarłego. Tradycja ta trwała aż do 1995 roku.

hallstatt austria-3-2

hallstatt austria-2-2

hallstatt austria-23

hallstatt austria-24

hallstatt austria-25

hallstatt austria-26

hallstatt-austria-44

hallstatt austria-27

hallstatt austria-35

hallstatt austria-33

hallstatt-austria-48

Co robić w Hallstatt?

Obejście samego miasteczka, nie zajmuje bardzo długo, bo jest ono stosunkowo niewielkie. Myślę, że spacerek 1,5h to maks. Ale oczywiście nie warto spocząć jedynie na spacerze do końca wioski i z powrotem. Choć na końcu zdecydowanie mamy najpiękniejszy widok. Jeśli mamy troszkę więcej czasu, szczególnie latem można zrobić sobie rejs po jeziorze. Myślę, że z tej perspektywy Hallstatt prezentuje się równie pięknie. Są dwie trasy do wyboru, jedna po południowej, a druga po północnej stronie jeziora. Możemy również odwiedzić najstarszą na świecie fabrykę soli, która znajduje się nad miasteczkiem. W tym celu najlepiej udać się pod stację kolejki Salzbergbahn i wyjechać na sama górę. Można również zrobić sobie spacer kierując się w stronę wodospadu. Z samej góry mamy cudowny widok na jezioro.

hallstatt austria-28

hallstatt-austria-46

hallstatt austria-29

hallstatt austria-31

hallstatt austria-34

hallstatt-austria-45

hallstatt austria-39

hallstatt austria-41

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com