Co robić – zobaczyć w Valladolid – Meksyk – najpiękniejsze miejsca

Co robić – zobaczyć w Valladolid – Meksyk – najpiękniejsze miejsca. Valladolid – wymawia się jako “bajadolit” – to miasto jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Jukatanu i poczucia namiastki prawdziwego Meksyku. To kolonialne miasto nadal wydaje się cudownie autentyczne z przytulnym centralnym parkiem i kolorowymi uliczkami. W okolicy jest wiele fajnych miejsc do zobaczenia, takich jak: świątynie Majów, cenoty, laguny, czy różowe jeziora! Dla nas Valladolid jest więc obowiązkowym przystankiem podczas podróży po Meksyku. 

Co robić – zobaczyć w Valladolid – Meksyk – najpiękniejsze miejsca

1.Przespaceruj się po kolonialnym centrum Valladolid

Valladolid zostało założone w 1545 na miejscu dawnego miasta Majów zwanego Zaci-Val. Do XIX wieku Valladolid było trzecim najważniejszym miastem Jukatanu, a w 1840 liczyło około 15 000 mieszkańców. W następnych latach rozpoczęła się wojna i wiele zaciętych bitew miało miejsce między siłami Majów, a meksykańską armią Republiki Jukatanu. Mimo, że Majowie ogłosili niepodległość, to wojna zniszczyła niestety wiele ważnych budynków Valladolidu. Jednak nadal wyraźnie widać, że jest to miasto kolonialne ze względu na architektoniczny styl centrum. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych ulic Valladolid jest Calzada de los Frailes. 

Najpiekniejsze miejsca na Jukatanie Meksyk

2.Odwiedź najsłynniejszą świątynię Chichén Itzá

Cud świata Chichén Itzá to najbardziej znana i imponująca świątynia Majów w Meksyku. Dobrze odrestaurowaną świątynię odwiedza co roku ponad 1,2 mln osób. Upewnij się więc, że przyjedziesz tak wcześnie, jak to możliwe. Świątynię otwierają o 8:00 rano. I już wtedy jest duża kolejka do kasy. Warto zatem być tutaj już o 7:30, lub jeśli nie chcesz stać w kolejce możesz wziąć przewodnika, wtedy oni mają już wykupione bilety z których możesz skorzystać. Więcej na temat Chichén Itzá znajdziecie tutaj.

Piramidy Majow na Jukatanie

3.Popływaj w najpiękniejszych cenotach Meksyku

W Valladolid i okolicach znajdziesz dziesiątki cenot. Te wypełnione wodą jaskinie są idealnym miejscem do ochłodzenia. Niektóre z tych cudów natury są tak doskonałe, że trudno sobie wyobrazić, jak to się w ogóle stało, że one powstały. Jedne mają korzenie drzew i roślin wyrastających przez dużą dziurę w błękitnej wodzie, podczas gdy inne mają mniejsze otwory, przez które wpadają do środka promienie słońca, tworząc niesamowity klimat. Dobrze jest odwiedzić je jak najwcześniej, ponieważ wtedy w ciszy i spokoju możesz delektować się tymi miejscami. My odwiedziliśmy w sumie 5 cenot. Jedne nas zachwyciły bardziej inne mniej, ale zdecydowanie kilka z nich musisz zobaczyć. Więcej o cenotach przeczytasz w tym wpisie!

Cenoty na Jukatanie ktore warto odwiedzic

4.Odwiedź kościół w Uayma

Wioska Uayma ma około 2300 mieszkańców i znajduje się 20 minut jazdy od Valladolid. Ta maleńka wioska ma najpiękniejszy kościół w całym regionie. Został zbudowany przez Hiszpanów, aby szerzyć swoją wiarę i kulturę. Do budowy kościoła użyto kamieni z różnych świątyń w regionie, w tym znanego kompleksu świątynnego Chichen Itza. Podczas wojny kastowej w latach 1847-1901 kościół został prawie całkowicie zniszczony przez Majów. W międzyczasie specjalny budynek został odrestaurowany i zdecydowanie warto go odwiedzić ze względu na piękny czerwony kolor i ciekawą historię. 

Piekny kosciol niedaleko Valladolid

5.Wybierz się na jednodniową wycieczkę do różowego jeziora Las Coloradas

Różowe jeziora Las Coloradas to szczególne miejsce do odwiedzenia. Obszar ten jest wykorzystywany do produkcji soli, co tworzy różne kolorowe jeziora, od niebieskich, przez blado różowe, pomarańczowe, aż po intensywnie różowe. Różowy kolor jest wynikiem barwnika wytwarzanego przez czerwony plankton i maleńkie skorupiaki z rodzaju artemia, zamieszkujące wody laguny. Ich intensywność zależy od tego jak długo leżakuje w nich sól. Im dłużej tym kolor jest bardziej różowy. Gdy woda paruje, organizmy te stają się bardziej skoncentrowane, co dodatkowo wyostrza barwę jeziora. Warto wiedzieć, że zbiorniki są własnością prywatną i znajdują się na terenie parku. Więcej o różowych jeziorach Las Coloradas przeczytasz w tym wpisie: Las Coloradas w Meksyku.

Rozowe jezioro w Meksyku

6.Zobacz jak się robi tradycyjną Cochinitę Pibil

Jedno z naszych fajniejszych doświadczeń w Meksyku. Pojechaliśmy do wioski majów, aby zobaczyć jak przyrządza się słynną cochinitę pibil. Mogliśmy się tam przyjrzeć z bliska jak wygląda cały proces przygotowania tego słynnego dania. Czyli w jaki sposób przyrządzali go dawno temu Majowie. Cochinita to świnka, a pibil – znaczy pod ziemią, czyli świnka pod zimą tak można przetłumaczyć to danie na język polski. Proces przygotowania tego dania jest bardzo czasochłonny stąd jego niesamowitość, a zarazem unikalny smak Jukatanu. Kiedy wszystko było gotowe nie mogliśmy się doczekać, aby skosztować tego słynnego dania. Jakie było? Wyborne! Jedliśmy cochinitę w kilku miejscach, ale tutaj smak był absolutnie cudowny! A doświadczenie zapisujemy jako najpiękniejsze z całego naszego pobytu na Jukatanie! Namiary na to cudowne doświadczenie znajdziecie tutaj.

Co robić - zobaczyć w Valladolid - Meksyk - najpiękniejsze miejsca

7.Zobacz żółte miasto Izamal

Izamal to małe kolonialne miasteczko, które znajduje się około 1,5h drogi od Valladolid i około 1h od Meridy. Miasteczko jest tak urokliwe, że zostało ono wpisane na listę Pueblos Magicos, czyli listę magicznych meksykańskich miasteczek! Obecne budynki powstały na ruinach dawnych świątyń Majów, część z nich zachowała się do tej pory, i jest dobrze ukryta pomiędzy żółtymi kamienicami. Koniecznie wybierz się chociażby na jednodniową wycieczkę i pospaceruj po żółtych uliczkach. Więcej o Izamal przeczytasz w tym wpisie: Izamal – żółte miasto w Meksyku.

Najpiekniejsze miasta na Jukatanie Meksyk

8.Odwiedź targ w Valladolid

Zawsze kiedy jesteśmy w innym kraju szukamy miejsc gdzie można poczuć lokalną atmosferę. Jednym z takich miejsc jest dla nas zawsze targowisko. Jeśli czas Ci pozwoli wybierz się do Mercado Municipal de Valladolid. Zobaczysz tutaj Maje ubrane w swoje nieskazitelnie białe stroje, z wyhaftowanymi kwiecistymi wzorami, które handlują wszystkim co potrzeba im na co dzień do życia. Ludzie przychodzą tu po świeże mięso, mleko, warzywa, owoce, przyprawy, fasolę czy świeżą tortillę. My zakupiliśmy trochę meksykańskich przypraw.

Co robić - zobaczyć w Valladolid - Meksyk - najpiękniejsze miejsca

9.Wybierz się do dżungli i poszukaj małp oraz mrówek przenoszących liście.

Przemierzając Jukatan wzdłuż i w szerz, na pewno rzuci Ci się w oczy, że wzdłuż drogi ciągnie się jedna wielka nieskończona się dżungla. Jeśli zastanawiałeś się jak ona wygląda od środka, to warto się w nią zagłębić. Oczywiście, nie polecam tego robić ot tak, byle gdzie, bo nie wiesz, co może spotkać Cię w jej wnętrzu. Przypomnę tylko, że na Jukatanie żyją takie zwierzęta jak pumy, jaguary, ostronosy, aguti, pancerniki, tapiry, mrówkojady oraz margaje. My zrobiliśmy sobie wycieczkę z przewodnikiem, który pomógł nam szukać małp pajęczaków (spider monkey), sami w życiu byśmy ich nie znaleźli. Poza małpkami uczestniczyliśmy w majańskiej ceremonii, która miała na celu odstraszyć złe duchy i ewentualne przeszkody które mielibyśmy napotkać w dżungli. Majowie stosowali ten rytuał przed wejściem do dżungli, tak aby wrócić z niej bezpiecznie.

Co robić - zobaczyć w Valladolid - Meksyk - najpiękniejsze miejsca

10.Zjedz lody w Parku Francisco Cantón

Najbardziej przytulnym miejscem w Valladolid jest park centralny Parque Francisco Cantón. Naprzeciw parku znajduje się piękny kościół Iglesia de San Servacio. W parku znajduje się kilka straganów, które sprzedają wszelkiego rodzaju gadżety. Na rogu znajdziesz Wabi Gelato, podobno najlepszą lodziarnię w Valladolid.

Co robić - zobaczyć w Valladolid - Meksyk - najpiękniejsze miejsca

Spodobał ci się artykuł: Co robić – zobaczyć w Valladolid – Meksyk – najpiękniejsze miejsca?

A Meksyk jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com